Kılıçdaroğlu’nun ücret istisnası iddialarına Kalyon Holding’den yanıt geldi

Kalyon Holding, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nun, bugün, grup toplantısında gündeme getirdiği; son birkaç gündür bazı basın – yayın organlarında ve sosyal ağ hesaplarında bulunan, şirketimizi karalamaya yönelik bilgisizce ve art niyetli iddialar nedeniyle bir tanımlama yapma gereği duyulmuştur. Ne siyaset ne de gazetecilik ahlakıyla hiçbir şekilde bağdaşmayan, şirketimizin itibarını karalamaya yönelik bu haksız, dayanaksız ve tümüyle yanlış iddialar aleyhinde tepkisiz kalmamız laf konusu olamaz.” ifadelerine yer verdi.

Kalyon Holding açıklamasına şöyle devam etti:

“Söz konusu haber ve yorumlarda, yapımını şirketimizin üstlendiği Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli yüksek standartlı demir yolu inşaatı için açılan ihale bedeliyle devletin şirketlere tanıdığı aidat istisnası imkanları hatalı şekilde ilişkilendirilmek suretiyle kamuoyu yanıltılmıştır. Habere konu olan ‘Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli yüksek standartlı demiryolu inşaatı’ ihalesi milletlerarası firmaların katılımına açık bir şekilde gerçekleşmiş ve şirketimiz en uygun fiyatı vererek ihaleyi kazanmıştır.

“DAMGA VERGİSİ VE KARAR PULU DIŞINDA MUAFİYET SAĞLAMAMAKTADIR”

Basına yansıyan ilgili haberlerde ‘Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli yüksek standartlı demiryolu inşaat’ için sözleşme toplam bedeli ücret istisnası bedeli olarak aktarılmıştır. Laf konusu istisna, kurumla yapılan kontrat damga vergisi ve karar pulu bedeli dışarıya herhangi bir dokunulmazlık sağlamamaktadır. Bilinmelidir ancak; 2017/4 sayılı yönetmelik uyarınca uluslararası firmaların katıldığı bütün milletlerarası ihalelerde ödenti, resim, harç istisna belgesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadar ihaleyi şampiyon bütün şirketlere sağlanmaktadır. Bu damga vergisi muafiyeti de tüm ihale bedelinin yüzde 1 ‘ini deha bulmayan bir miktardır.

“DEVLET HAK KAZANAN BÜTÜN FİRMALARA BU İSTİSNALARI VERMEKTEDİR”

Ticaret Bakanlığı tarafından adımıza düzenlenen 16 Eylül 2020 tarih ve 664 sayılı evrak, yalnızca kontrat damga vergisi ve karar pulu istisna hakkı vermekte; kurumlar vergisi, gelir vergisi, stopaj gibi kazanç üzerinden alınan vergilerde herhangi bir istisna hakkı vermemektedir. Kamuoyu bilmelidir ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu müşteri projelerde anlaşma damga vergisi ve karar pulu istisna hakkını kazanan bütün firmalara vermektedir. Hem 9 Ekim 2020 tarihli Devlete Ait Gazete’de yayınlanan 2020 Eylül ayına ait listeye tarafından; afiyet sektöründen, turizme birçok bambaşka proje ve şirkete yalnızca eylül ayında toplam 128 adet istisna belgesi verilmiştir.”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında “Büyük bir ihale yapıyorlar. İhalenin bedeli 9 milyar 800 milyon lira. O 5’li çeteden birine veriyorlar. Kim bu adam? Hani var ya havuz medyasının güya amiral gemisi Sabah, ATV’nin sahibi. Gazeteler satmıyor televizyon izlenmiyor ya ondan verdiler” ifadelerini kullanmıştı.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir