Kilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladı

– Kilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladı

“Dünyanın en fiyatı yüksek baharatı olarak” olarak adlandırılan safran hücre onarım özelliğiyle öne çıkıyor

Safran üreticisi İsmail Yılmaz:

“Ekili olan bölge 25 dönüm civarın, 15 kilogram gibi bir mahsul bekliyoruz”

” Korona virüs nedeniyle direnç desteklemek için yoğun istek aldık

KARABÜK – UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En iyi korunan 20 büyük kasaba” aralarında yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosu 40 bin liradan satılan safran bitkisinin hasadı başladı. Hücreli yenileme ve ceset direnci yükseltme özelliği de bulunan Safran bilhassa korona virüs salgını sebebiyle bu yıl en istek gören ürünlerin başında geldi.

Yiyecek, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılan ve bu yıl kilosu 40 bin liradan satılması dolayısıyla “dünyanın en fiyatı yüksek baharatı” olarak adlandırılan safran bitkisi, bu sene mevsimin verimsiz geçmesinden dolayı 10 gün geç başladı.

İnsan gücüyle ekimi yapılan safran soğanı, ekildiği ilk yıldan itibaren 3 yıl ürün veriyor, daha sonra yavru vermesi nedeniyle topraktan sökülen soğanlar, başka alana dikiliyor. Üç yılın sonunda soğanların söküldüğü toprak da bir kaç yıl dinlendiriliyor.

16 çiftlik sahibi tarafından 30 dekar alanda ağustos ayında ekimi yapılan, ekim-kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde toplanan safranın, kırmızı renkteki poleni en değerli kısmı olurken, soğanı, mor renkli çiçekleri ile sarı polenleri de satılarak üreticisine kazanç kaynağı oluyor.

Kasım ardına kadar hasat yapılacak

İlçede 25 dönümlük alanda safran ekimi yapan İsmail Yılmaz, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, hasadın havaların verimsiz geçmesinden nedeniyle 10 gün geç başladığını söyledi.

Safranın hava sıcaklığının 16-17 dereceye düştüğünde çiçek vermeye başladığını ifade eden Yılmaz, “Bir kaç gündür çiçek vermeye başladı, kasım ardına kadar devam eder” dedi.

Korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle safranın tezgahta satışının yavaşladığını aktaran Yılmaz, “Pazar anlamında fazla zorluk çekmedik, Türkiye içerisinde de safran fazla tüketiliyor. Fakat Safranbolu’ya Uzakdoğu’dan gelen turistler özellikle korona virüs döneminde gelemediler. Tezgahta safran satışı biraz daha yavaştı. Türkiye’ye yerleşen Katar, Dubai, Libya gibi ülkelerin vatandaşları yerimize gelerek ihtiyaçlarını gördüler” diye konuştu.

Hücreleri yeniliyor

“Ekili olan alan 25 dönüm civarın, 15 kilogram gibi bir mahsul bekliyoruz” diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Safran, tadında ziyade şifası için kullanılır. Kanser hastalığı için çok kullanılıyor. Hücresel yenileme özelliği vardır. Alzaymır, göz rahatsızlığı, rahatlatıcı olarak kullanılıyor. Başlıca akarsu olarak içiliyor. Bir gram safrandan 80-10 kadeh akarsu yapılır. 40-50 gibi belirlenmiş porsiyonlarda safranlı yemekler yapılabilir. Pilavlarda, çorbalarda, et yemeklerinde, balıkta, zerde tatlısında çoğu yemekte safranı kullanabiliriz.”

Safranın hücreli onarım özelliği olması dolayısıyla salgın döneminde azıcık artı alaka gördüğünü vurgulayan Yılmaz, “Korona virüs döneminde beden direncini artırdığı için vatandaşlar safran başvurusunda bulunuyor. Bunları kullandıkları nebati macunlara karıştırıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Yılmaz, safrana daha önceki yıllarda Çin ve Endonezya’dan büyük ilgi olduğunu fakat korona virüs nedeniyle bu ülkelerden gelen olmadığını, Katar, Dubai ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden insanların alaka gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladıKilosu 40 bin liradan satılan safranın hasadı başladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERSİN TURAN

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir