KKTC’nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve milli otomobili GÜNSEL, 18-21 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD EXPO 2020 Milletlerarası Ticaret Fuarı’na katılarak dünya lansmanı da gerçekleştirmiş oldu. Bütün dikkatleri üstüne çeken GÜNSEL, birçok ülke basınında ses getirdi. Özellikle Latin Amerika ve Ortadoğu’da defalarca haberi yapılan GÜNSEL, arasında Rusya, Bosna Hersek, Kolombiya, Bolivya, Katar, Meksika ve Azerbaycan’ın yer aldığı çoğu ülke medyasında “Türk Dünyasının Otomobili” olarak tanımlanarak büyük övgüler aldı.

AZERBAYCAN BASINI: AKDENİZ’İN TESLA’SI YOLA ÇIKMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Azerbaycan’da yayınlama yapan Kanal 8, GÜNSEL’i haberleştirirken “Akdeniz’in Tesla’sı yola çıkmak için gün sayıyor” başlığını kullandı. GÜNSEL’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yakın Doğu Üniversitesi tarafından hayata geçirildiği vurgulanan haberde, ‘Cumhuriyet için en ilginç ve stratejik adımlardan biri’ olarak tanımlandı. GÜNSEL B9’un mühendislik ve tasarım açısından büyük alaka uyandırdığı aktarılan haberde, GÜNSEL’in komşu ülkelere ve Türk ülkelerine ihraç edilmesinin beklendiği belirtildi. Kanal 8’in yanı sıra Azerbaycan’da ilk önce Gulistan almak üzere gazete ve internet sitelerinde de GÜNSEL’e yer verildi.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

RUSYA BASINI: 0’DAN 100 KİLOMETREYE 8 SANİYE GİBİ KISA BİR SÜREDE ULAŞIYOR

Rus Federal Haber Ajansı Sputnik de Günsel’le ilgili geniş bir haber hazırladı. GÜNSEL’in 0’dan 100 kilometreye 8 saniye gibi kısa bir sürede ulaştığını vurgulayan Sputnik, aracın tasarımından da övgüyle söz etti. “GÜNSEL’in dış tasarımı modası geçmeyecek şekilde tasarı edilmiş” ifadesini kullanan Sputnik, “Dijital kadrana sahip olan GÜNSEL’in iç tasarımında yenilikçi ögeler bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

BOSNA HERSEK BASINI: AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ EN EKOLOJİK ADIMLARDAN BİRİ

Bosna Hersek’in manâlı haber ve içerik portallarından Klix.ba da GÜNSEL’e manâlı bir yer ayırdı. GÜNSEL’in çevreci ve ekolojik yönlerine şive yapan Klix, “Çevre odaklı otomotiv mühendisliği, tasarımı ve yazılımı ile ön plana meydana çıkan GÜNSEL, ayrıntılarıyla Kıbrıslı Türkler göre geliştirildi” ifadesini kullandı. “Dünyanın dört bir yanındaki meslek adamları GÜNSEL’e alaka duyuyor ve İstanbul’da doğrudan temas kurma fırsatı buldu” değerlendirmesini de yapan Klix, GÜNSEL’i, “Akdeniz bölgesindeki en ekolojik adımlardan biri olarak” tanımladı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

KOLOMBİYA BASINI: DÜNYANIN HER YERİNDEN GİRİŞİMCİLER ARACI İNCELEDİ

Kolombiya’nın kayda değer yayınlarından La Economia da GÜNSEL’in çevreci yönüne aksan yaparak ilk önce Güney Amerika ülkeleri olmak üzere dünyadan birçok girişimcinin GÜNSEL’i peşine düşüp takip ettiğini vurguladı. “GÜNSEL B9, çevre mühendisliği ve tasarımıyla Türkiye’de büyük ilgi fark etti. bu nedenle Güney Amerika dahil elde etmek üzere dünyanın her yerinden, GÜNSEL projesine ilgi duyan girişimciler, İstanbul’daki fuarda arabulucu inceledi” değerlendirmesini yapan La Economia, “Devir niteliğindeki teknolojinin yöneticileri, GÜNSEL’i ilk önce bölge ülkelerine ihraç etmeyi ve bu stratejiyi Latin Amerika ve Kuzey Afrika gibi devingen pazarlarda kalıcı büyüme yakalamayı hedefliyor” ifadesini kullandı.

Tekrar Kolombiya’da Santa Marta ve Magdalena’da yayınlama yapan El Articulo ise GÜNSEL’in tek şarjla 350 kilometre yol alabildiğini ve 8 saniyede 100 kilometreye çıkabildiğine vurgu yaparak, “Iyice çevreye sağduyu bir araba mühendisliği ile öne meydana çıkan GÜNSEL’in tasarımı ve yazılımını Kıbrıslı Türkler ilerletti” ifadesini kullandı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

BOLİVYA BASINI: FOSİL YAKITLI ARAÇLARA TARAFINDAN DAHA KULLANIŞLI

Bolivya’da da gündem olan GÜNSEL, ATB Medya’da çevreci yönüyle ön plana çıktı. Türk araba üreticilerinin otomotiv sektöründeki değişime ayak uydurduğuna vurgu yapan ATB Medya, GÜNSEL’de söz ederken “Yeni teknoloji elektrikli arabalar, gürültüsüz ve çevre dostu özellikleri ile fosil yakıtlı araçlara tarafindan daha elverişli olacak” değerlendirmesini yaptı. Bolivya medyası, otomotiv sektöründe yeni çağın dijital teknolojisini kullanarak alternatif ve tehlikesiz enerji kaynakları kullanımı konusunda Türk mühendislerinin çalışmalarına aksan yaptı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

MEKSİKA BASINI: KIBRIKLI TÜRKLERİN STRATEJİK BİR ADIMI

Meksika basınında ekonomi gazetesi Fortuna’da haber olan GÜNSEL, Türklerin elektrikli araba konusunda stratejik adımlarından biri olarak tanımlandı. GÜNSEL B9’un, tek bir şarjla 350 kilometreye dek gidebildiğini ve sekiz saniyede 100 kilometreye değin hızlanabildiğine aksan yaptığı haberinde Fortuna, “GÜNSEL’in başta alan ülkelerine ve Türk devletlerine ihraç edilmesi bekleniyor” değerlendirmesini yaptı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

KATAR BASINI: DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ İŞ ADAMLARINDAN YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

GÜNSEL’in İstanbul’da dünya vitrinine çıkması Katar’da yayın yapan Lite21 sitesinde de haber oldu. GÜNSEL’in çevreci özelliklerine vurgu yapılan haberde, 2021’de seri üretimi yapılacak aracın başta çevre ülkeler edinmek üzere önemli bir ilgiyle karşılandığı vurgulandı. Lite21, “GÜNSEL, dünyanın dört bir yanındaki iş adamlarından yoğun ilgi gördü” ifadesini de kullandı.

KKTC'nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL, dünya basınında büyük ses getirdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir