Korona tedavisinde ilaç müjdesi geldi! Molnupiravir adlı hap, virüsü 24 saat içinde etkisiz ayla getirdi

ABD’de bulunan Georgia Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, gribe aleyhinde geliştirdikleri yeni bir antiviral hap olan “MK-4482/ EIDD-2801″in gelincikler üstünde yapılan deneylerinde 24 saat içinde yeni alıcı korona virüsü ayrıntılarıyla etkisiz ülkü getirerek bulaşma riskini önlediğini keşfetti. Molnupiravir olarak da tanıdık ilaç, Profesörü Doktor Richard Plemper liderliğindeki bir takım kadar geliştirildi.

Profesör Plemper, “Bu, Kovid-19’un bulaşmasını tez engelleyen ve ağızdan alınabilen birincil hap. MK-4482/ EIDD-2801 oyunun kurallarını değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

BİR İKİ AVUÇ IÇI SONUÇLARI BELLİ OLUR

ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Tahlilci olarak çalışan Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Bu Molnupiravir adı bahşedilen grip tedavisinde kullanılan ilacın hayvan deneylerinde korona virüsünü 24 saat içinde ayrıntılarıyla değil ettiği gösterildi. derhal safha 2/3 insan denemeleri yapılıyor ve umut taahhüt ediyor. Bir-iki aya korona tedavisinde etkisi belli olur sanıyorum” ifadelerini kullandı.

Korona tedavisinde ilaç müjdesi geldi! Molnupiravir adlı ilaç, virüsü 24 saat içinde etkisiz hale getirdi

AŞILAR DEK KİLİT ROL OYNAYABİLİR

Bununla birlikte, dünya genelinde 70 milyonu aşkın kişiyi enfekte eden salgına karşısında başarılı sonuçlar veren aşılar geliştirildi. Pfizer/PioNTech, Moderna ve Gamelaya Enstitüsü sırasıyla yüzde 95, yüzde 94 ve yüzde 95 koruyuculuk karşılayan aşılar geliştirdiklerini açıkladı.

Fakat, bu aşılarının toplumda sürü bağışıklığı oluşturacak kadar yaygın olarak kullanılabilmesinin gelişmiş ülkelerde gelecek baharı, yoksul ülkelerde ise yıllar alması bekleniyor.

Bu süreçte pandeminin idareli ve toplumsal olarak yıkıcı sonuçlarını hafifletmek için koronanın yayılımını durdurmak yaşamsal bir siklet taşıyor. Eğer Molnupiravir, insan deneylerinde gelinciklerdeki sonucu sağlarsa küresel salgınla mücadelede aşılar kadar kilit bir rol oynayabilir.

İLAÇ BUNU DURDURABİLİR

Öte yandan, geliştirilen aşıların asemptomatik yayılmaya da etkisi bilinmiyor.Bunun nedeni ise aşı denemelerinin sadece bulgu belirten korona virüs hastalarını baz almasından ve virüsün antre kaynağı olan burundaki etkisinin net olmamasından kaynaklanıyor.

Oysa Molnupiravir, solunum yollarına yelken direği tesir ettiğinden bunun önüne geçme potansiyeli bulunuyor. Malnup bununla beraber BioNTech’in kurucu ortağı olan Türk bilim insanı Uğur Şahin aşının asemptomatik vakaları durdurup durdurmayacağının kesinkes belirlenmesinin bir yılı bulabileceğini açıklama etmişti.

Plember, ilaç ağızdan alınabildiğinden, potansiyel olarak çoklu faydalı olmak için klinik denemelereerken başlanabileceğini açıkladı. Bu faydalar ise şu şekilde. İnsanların şiddetli Kovid-19 hastalığına yakalanması önleyecek, uzun süreli izolasyonunun duygusal ve sosyoekonomik etkisini azalacak ve lokal salgınlar çabucak sona erecek.

“Molnupiravir’in solunum yolunu etkileyen RNA virüslerine aleyhinde geniş spektrumlu aktiviteye sahip olduğunu ve enfekte hayvanların ilaçla ağız aracılığıyla çare edilmesinin, her tarafa yayılan viral partikül miktarını düşürdüğünü ve bulaşmayı manâlı ölçüde azalttığını erkenden ayrım ettik. Bu özellikler Molnupiravir’in Kovid-19’un farmakolojik kontrolü için dinç bir aday yaptı” diyen Plember, Nature Microbiology’de yayınlanan çalışma dahilinde ekibiyle birlikte, ilacı koronaya aleyhinde baştan tasarladı ve ilacın virüs yayılmasını durdurma üzerindeki etkisini sınamak için bir dağ gelincikleri üzerinde denedi.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Arzu Taşkınoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Haziran ayından bu yanlamasına insan denemeleri başladı 1300 ya da 1800 birey üzerinde araştırmalar yapılıyor. Eğer o çalışmanın sonuçları açıklanırsa bu virüse karşısında etkin bir hap olarak piyasaya sürülmeye hazırlanmış ülkü gelecek. Açıklanan verilen verilere kadar plaseboya karşı üstünlüğü kanıtlanmış bir ilaç” ifadelerini kullandı.

HASTALIK ÖNLENDİ

Araştırmacılardan Doktor Robert Cox, “Gelincikler aralarında yeni herif korona virüs oldukça kolay yayılıyor, ancak genelde şiddetli hastalık geliştirmiyor, bu da genç yetişkinlerdeki Kovid-19 yayılmasına çok benziyor” dedi.

Korona tedavisinde ilaç müjdesi geldi! Molnupiravir adlı ilaç, virüsü 24 saat içinde etkisiz hale getirdi

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir