Korona vakalarının patladığı Esenler’de meydanlara ‘HES’ kodu ile girilecek

Çoğalan koronavirüs vakalarını durdurmak nedeniyle 5 Kasım’da toplanan Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, ilçedeki olgu sayılarını eksilmek ve yayılma hızını durdurmak için bir dizi önlem aldı. Tedbirler kapsamında, kurul, Esenler’in en büyük meydanı olan Dörtyol Meydanı ile yaya sirkülasyonunun azami olduğu Davutpaşa Caddesi’ne Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile girilmesi kararını aldı. Keza, ilçedeki kapalı ve açık pazar alanlarında tezgah kuran pazarcılara ve çalışanlara da HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu bulunmayanlar meydan ve caddeye alınmazken, firari giriş yapanlara cezai işlem yapılacağı bildirildi.

“TEMASLI KİŞİNİN KENDİNİ VE TOPLUMU KORUMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Bugün başlayan tatbik kapsamında Esenler Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince, Dörtyol Meydanı ve Davutpaşa Caddesi’nde denetimler yapıldı. Denetimlerde HES kodu olmayan vatandaşların alanlara girişine izin verilmedi. Hem, kapalı ve açık pazar alanlarındaki çalışanlara karşın de dilekçe yapıldı.

Korona vakalarının patladığı Esenler'de meydanlara 'HES' kodu ile girilecek

Denetimler sırasında açıklamalarda yer alan Zabıta ve Ruhsattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Osman Gökçebaş, “İstanbul’da büyüyen vakalardan sonra Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu olarak vaka sayısını nasıl azaltabilir konulu bir toplantı yaptık. Sirkülasyonun artı olduğu Esenler’in en büyük meydanı olan Dörtyol Meydanı’nda HES uygulamasına geçtik. HES kodu uygulamasıyla temaslı ve koranavirüs olan vatandaşları tespit ederek topluma bulaştırmasını engellemeye çalışacağız. Temaslının kendini korumasından çok toplumu koruması da kayda değer. Bu tatbik bilinçli davranmaya da katkı sağlıyor. Hizmet binalarımızda çalışanları her gün HES koduna tabii tutuyoruz. İş yerlerine bu uygulamayı desteklemek için gayret gösteriyoruz” dedi.

Korona vakalarının patladığı Esenler'de meydanlara 'HES' kodu ile girilecek

“OLGU SAYISINI EKSILMEK EN ÖNEMLİ TEDBİR”

Gökçebaş, “Bu uygulamaları vatandaşın hayrına olduğunu düşündüğümüz için yapıyoruz. Bugün uygulamadığımız tedbirler yarın daha ağır tedbirlerin uygulanmasına sebep olacak. Biz Esenler’in geleceği için çalışıyoruz. Esenler’de tedbirleri kesintisiz duyuru panellerimiz ve ses araçlarımızla halkımıza hatırlatıyoruz. Tedbirlere uyarsak olgu sayısı azalacaktır. Esenler’de olgu sayısı İstanbul ortalamasının aşağı. Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle daha da indireceğiz” dedi.

Korona vakalarının patladığı Esenler'de meydanlara 'HES' kodu ile girilecek

“İNSANLARIMIZIN DUYARLI OLMASI GEREKİYOR”

Vatandaşlar uygulamadan oldukça memnun olduklarını belirtti. HES uygulamasının olduğunu söyleyen Hakan Orhanlı, “Toplum olarak kurallara uymalıyız ülkemiz sahiden fazla kuvvet günlerden geçiyor. İnsanlarımızın bu konuda sağduyu olması gerekiyor. Toplum olarak devletimize muavin olmalıyız” dedi.

Korona vakalarının patladığı Esenler'de meydanlara 'HES' kodu ile girilecek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir