Koronada yeni risk! Mutasyona uğrayan virüs aşıyı etkisiz ayla getirebilir

NTV’de bulunan habere tarafından, koronavirüs salgını etkisi sürdürmeye devam ederken, bilim insanları ise salgına karşısında sıkı çalışmalarına devam ediyor. Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün mutasyonlarına dair dünyadaki en kapsamlı veritabanı olan Global Initiative on Sharing All Influenza Data’da (GISAID) bulunan 185 binden fazla genom örneğini inceleme ederek, asıl mutasyonların küresel hakimiyetinin süre içinde nasıl değiştiğini gösterdi.

7 ANA GRUBA AYRILDI

Buna tarafından, virüs insanlara adapte olmasının gerisinde yedi esas gruba ayrıldı. Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde bulunan L varyasyonu, 2020’nin başında yerini S türüne bıraktı. Onu V ve G mutasyonları izledi. Gerisinde virüs öbür kıtalara ulaştıkça GR, GH ve GV şeklinde mutasyona uğradı.Diğer birkaç nadir dönüşüm ise toplu olarak O türü olarak ayrıldı.

Araştırmacılar, virüste meydana gelen bu değişiklikleri haritalama ve anlamlandırmanın Kovid-19 hastalığı ile uğraş stratejileri ilerletmek için çok önemli olduğunu söyledi. Güney Avustralya’nın baş tıbbi danışmanı Nicola Spurrier, “Virüsün kalıtımsal değişikliklerine bakılmasının nedeni, bunun onun nereden geldiğini bulmak ve salgının gelecekte hangi boyutlara ulaşacağını bilmemiz açısından kritiktir” dedi.

VİRÜSÜN MUTASYONU NASIL İZLENİYOR?

Dönüşüm, bir organizmanın genetik materyalinde meydana gelen değişikliğe deniliyor. Koronavirüs insanlardan insanlara bulaştığında kendisinin milyonlarca kopyasını oluşturuyor. Oluşan her kopya ise benzer olmuyor. Konaklarda meydana gelen ufak mutasyonlar ise birikerek virüs yayılmaya devam ederken tekrar tekrar kopyalanıyor.

Salgının başlarında virüs, dünya çapında nispeten hızlı bir şekilde ilerledi ve ahenkli olarak yeni salgınlara yol açtı. Bu vakit kapsamında, GISAID’yebildirilen örnekler arasında daha farklı alanlara yönlendirilmiş varyasyonlar görüldü. Ama ülkeler sınırlarını kapatmaya başladıkça virüs daha yavaş bir şekilde mutasyona uğradı ve daha dayanıklı olan G tipi varyasyonları mevcut olduğu ülkelerde hakim oldu.

Asya’da Çin de dahil edinmek üzere birçok ülke şipşak sınırları kapattığı ve hareketi kısıtladığı için orijinal L türü daha fazla görüldü. Buna karşın Kuzey Amerika ve Avrupa, hareketi en azından ilk olarak bu değin kısıtlamayarak virüsün daha hızlı yayılmasına ve mutasyona uğramasına izin verdi.

DÜNYADA EN DOMİNANT CINS 614G

Melbourne Deakin Üniversitesi Sıhhat Fakültesi’nden epidemiyoloji başkanı Catherine Bennett, “Koronavirüs süper yayıcı olarak adlandırılan toplu etkinliklerde şipşak hareket ediyor. Spesifik bir mutasyon olan 614G, en yaygın varyant haline geldi. Ama bu virüsün orijinal halinden daha bulaşıcı olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

“VİRÜS MUTASYONA UĞRARSA AŞIDAN KAÇABİLİR”

Bennett, “Virüsü bir aşıya karşı dayanıklı hale getiren değişikliklerden kaçınmanın en iyi yolu, onun yayılmasını engellemektir. Virüs, bilhassa başak proteininde kayda değer bir değişikliğe uğrarsa o süre aşıdan kaçabilir. Saati yavaşlatmak için küresel olarak iletimi yavaşlatmak istiyoruz” dedi.

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir