Koronavirüs aşısının prospektüsü açıklandı: 2 ay içinde çocuk yerine getirmek isteyenler aşı olmasın

Almanya’da Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Istek Türeci’nin BioNTech isimli firması göre geliştirilen koronavirüs aşısı BNT162b2’nin uygulama kılavuzu açıklandı.

İngiltere, aşının uyarıcı bilgiler ve alt etkileri ile ilgili bilgilendirmesini ilgili hastaneler ve afiyet birimlerine yolladı. İlk defa bu denli geniş çapta uygulanacak olan mRNA aşısıyla ilgili bu uyarılar, Alman virolog Friedenmann Weber tarafından Focus Dergisi’ne değerlendirildi.

Weber, “Aşı 16 yaş ve üstündekiler için uygundur. Üç hafta içinde iki doz halinde verilir. Imalatçı Pfizer/BioNTech’e tarafından ikinci dozdan oysa yedi gün sonradan koruma sağlayabilir” ifadelerine yer verdi.

Weber’in değerlendirmesine tarafından aşı yaptırmaması gereken kişiler ise şu şekilde:

Şiddetli alerjisi olanlarHamilelerEmzirenlerÖnümüzdeki iki ay içinde çocuk sahibi edinmek isteyenler

AŞININ YAYGIN ALT ETKİLERİ

Aşının en yaygın ast etkilerinin; baş ağrısı, dermansızlık, titreşim, alev, mide bulantısı, adale ve eklem ağrısı olduğu belirtildi. İngiltere ve ABD’nin onayladığı, Almanya’nın ise, bir hafta içinde onaylayacağı aşı, mRNA’larla hücrelere genetik veri verilmesi üzerine kurulu. Cisim bunu koruyucu bir protein üretmek için kullanıyor ve antikor oluşturuyor.

“ENDİŞE ETMEYE LÜZUM GÖRÜNMÜYOR”

Şu ana değin bu alanda onaylama almış tek aşı olan BioNTech’in aşısıyla ilgili Weber, “Bu prospektüste yazılanlar pek de şaşırtıcı değil. Endişe etmeye de lüzum görünmüyor. 20 sene süren araştırmalardan sonra bir mRNA aşısının onaylanması olağanüstü bir şey. Uyarılar, yeterince deneme yapılmadığı içindir” ifadesini kullandı.

SALGINI DURDURMA ÖZELLİĞİ YOK

Koronavirüsten koruyan aşının, aşılanan kişinin sonradan enfeksiyon kapması veya başkasına bulaştırması ihtimalini ortadan kaldırmadığı belirtiliyor. Aşının prospektüsünde ciddi riskler ve ast etkiler konusunda herhangi bir bilgi olmadığını gösteren Weber, insanların DNA’sının değiştirebileceği yönündeki iddiaları ise abartılı ve temelsiz buluyor. Aşının 16 yaşından küçüklere uygulanmasıyla ilgili Pfizer ve BioNTech’in çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Koronavirüs aşısının prospektüsü açıklandı: 2 ay içinde çocuk yapmak isteyenler aşı olmasın

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir