Koronavirüs, sırça yüzeylerde ve banknotlarda 28 gün bulaşıcılığını koruyabiliyor

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO’nun bulguları, Kovid-19’un yüzeylerde sanıldığından daha uzun süre enfekte etme özelliğini kaybetmediğini ortaya koydu.

CSIRO’nun araştırması, yeni alıcı koronavirüsün “epeyce zinde” olduğunu, cep telefonu ekranları gibi cam yüzeylerde ve kağıt para üzerinde, adeta oda sıcaklığı olan 20 derecede 28 gün kalabildiğini gösterdi.

40 DERECENİN ÜZERİNDE 24 SAATTE BULAŞICILIK ÖZELLİĞİNİ YİTİRİYOR

Sonuçları “Virology Journal” dergisinde yayımlanan araştırmada, virüsün daha yüksek sıcaklıklara daha kısa zaman dayandığı, bir takım yüzeylerde 40 derecenin üstünde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini yitirdiği gözlendi.

PÜRÜZSÜZ YÜZEYLERDE DAHA UZUN SÜRE KALIYOR

Kovid-19’un keza pürüzsüz yüzeylerde daha uzun zaman kaldığı, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

CSIRO Başkanı Dr Larry Marshall, “Virüsün doğrusu yüzeylerde ne değin uzun süre kaldığını tahsis etmek, yayılımını daha içten öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi meslek çıkarmamızı sağlar.” ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ IŞIĞI VİRÜSÜ HIZLA ETKİSİZ AYLA GETİRİYOR

Araştırma kapsamında yürütülen deneylerin, ultraviyole ışının etkisini ortadan uyandırmak amacıyla karanlıkta yürütüldüğü belirtildi. Güneş ışığının virüsü tez etkisiz ülkü getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, Kovid-19’un, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

About admin

Check Also

Avukata bıçakla saldırıp kör eden peruklu saldırgan, boşanma davasındaki müvekkilin kocası çıktı

Avukata bıçakla saldırıp kör eden peruklu saldırgan, boşanma davasındaki müvekkilin kocası çıktı

Hamle olayı, 15 Ekim günü saat 18.30 sıralarında ilçeye emrindeki Altunkalem Mahallesi’nde yaşandı. Avukat Asilcan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir