Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat gelişen Muğla’da arazi fiyatları dörde katlandı

Covid-19 salgını sonrası büyükşehirlerdeki bulaşı sayısındaki artış sebebiyle kırsala başlayan göçte maksimum seçim edilen il Muğla oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerde yaşayan çoğu vatandaş Muğla’nın kırsal mahallelerinden arazi satın almaya başladı. Tarla niteliğindeki arazilere ev yapamayan vatandaşlar Muğla’nın havası ve iklimi nedeniyle konteynır ve prefabrik evlerde yaşamayı tercih ediyor.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

KIRSAL MAHALLELERDE ARAZİ FİYATILARI DÖRDE KATLANDI

Muğla’nın turistik merkezleri dışında kırsal mahallelere de talep patlaması yaşanınca arazi fiyatları üçe dörde katladı. Menteşe’ye 20 kilometre uzaklıktaki kırsal Algılama Mahallesinde araziler Ankara, İstanbul gibi illerde yaşamış vatandaşlar kadar büyük rağbet görüyor. Bir sene önce 25 bin lira olan tarlaların dönümü pandemi sonrası 100 bin liraya dek tip buluyor. Tarım arazisi olması sebebiyle yapı yapılmasına müsade verilmeyen arazilere, dıştan gelen ve satın bölge vatandaşlar çözümü konteynır veya ağaç kazıkların üzerine ahşap bina yapmakta buluyor. Büyük Kasaba yaşamından kaçan ve doğa ile iç içe yaşamı seçim eden vatandaşlar keza virüs salgınından uzaktan durduklarını, ayrıca de sağlıklı bir hayat sürdürdüklerini açıkladılar.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

“PANDEMİ SONRASI KIŞLIK KOMŞULARIMIZ ARTTI”

Akbük koyundaki yazlık evinde kalan emekli Sinan Devrim, “Şimdi burada 6-7 komşu olduk, daha önce kalmıyorlardı. Biz yaz-kış buradayız. Pandemiden sonradan onlar da burada kalmayı düşünüyorlar. Çünkü Büyükşehirlerde hapis hayatı yaşıyorlar. Burada doğal bir etraf var. Burada her ne kadar pandemiye ayak uydursak da, şehirdeki gibi yok. Arsa ev satışları yoğundu. Şu Anda daha da arttı. yaklaşık olarak her gün 5-10 kişiye cevap devretmek zorunda kalıyoruz. Tabi arz istek meselesi, fiyatlar da baya yükseldi” dedi.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

“İSTANBUL’A DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Menteşe Akbük koyu sırtlarındaki çam ağaçları içinde yaz aylarında konaklayan Ahmet Görgün kış döneminde İstanbul’a dönmeyi düşünmediğini söyledi. Görgün, “Kışın burada kalmayı seçim ediyorum. Çünkü İstanbul’da yoğun bir hayat var. Korona’nın yoğun olduğu yönde haberler var. Kışı burada geçirmeyi düşünüyoruz. Buradan fazla mutlu ve memnunum. Orman havası, deniz, tertemiz hava. Yoğunluktan uzaktayız. Günübirlik buradan geçenler bilhassa ev ve arsa arıyorlar. Biz asistan olmaya çalışıyoruz lakin gördüğüm kadarı ile herkes yoğun şehirlerden kalabalıktan kaçmaya çalışıyor. Bu sene olağanın dışından daha önceki yıllara oranla yoğun bir akın var Muğla ve ilçelerine. bu nedenle talep istek meselesi. Yoğunluk pozitif olunca istekler de arttı. Bu gibi yer arayanlar fazla” dedi.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

“KIRSALDA YAŞAMAK HAYALİMİZDİ, PANDEMİ FIRSAT OLDU”

Pandeminin kırsala yerleşme için bir fırsat oluşturduğunu belirten Ankara’dan Muğla’nın Menteşe ilçesi kırsal Algılama Mahallesinde arazi zatın bölge Semih Ardıçoğlu, “Ben bundan 4 ay önce geldim. Gelme sebebim Ankara’da pandemiden nedeniyle işin açık konuşmak gerekirse dışarıya da çıkmıyorduk. Dışarı çıkmayınca evde bıkkınlık oluyor. Araştırdım, burası da havası temiz bölgelerimizden birisi. Sonuçta kısmet oldu ve aldık. Eğer burayı hayat haline getirirsek, ileride de kesintisiz kalabileceğimiz bir yer yapmaya çalışıyoruz. Daima hayalimiz vardı zaten gidelim kırsalda yaşayalım. Pandemi de bize bu konuda bir fırsat oldu” dedi.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

“ARAZİ KALMADI”

Algı Semt Muhtarı Abdülkadir Bulut, “Köyümüze fazla gelenler var. Bunların içinde ihtiyar da var, genç de var. Corona virüs dolayısı ile daha ağırbaşlı bir ortam arayanlar da var. Değişik proje için arayanlar da var. Hala da talep var ve arayanlar çok. Türkiye‘nin birçok belgesinden Kayseri, Nevşehir, Niğde, İzmir ve İstanbul gibi değişik noktalardan arıyorlar. Arayanlar çoğunlukla 1-2 dönüm yer talepleri var. Bu konuda benim muavin olmamı istiyorlar. Geçen yıllarda dönümü 25 bin lira iken, şimdi dönümü 3-4 katı oldu. Az Daha arazi kalmadı” dedi.

Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir