Koronavirüs tedavisinde yeni umut! Colchicine ilacı 2500 birey üzerinde denenecek

Bütün dünyayı etkisi altına bölge ve 1 milyon 430 binden pozitif kişinin hayatını kaybettiği koronavirüsün sona ermesi için bilim insanları tüm güçleriyle çalışıyor. Aşı çalışmaları tam gaz sürerken bilim insanları aynı zamanda ilaçlarla da hastaların Kovid-19 ile uğraş etmesine yardımcı olmaya çalışıyor.

Koronavirüs başladığı günden beri birçok hap ile tedavi yöntemi denenirken RECOVERY adı verilen ve ‘rastgele kişilere kontrollü deneme’ sistemiyle Kovid-19 sebebiyle hastanede olan kişilere ilaç denemeleri yapılıyor.

TESADÜFEN SEÇİLEN 2 BİN 500 KİŞİDE DENENECEK

Bugün yapılan açıklamada, çoğunlukla gut tedavisinde kullanılan anti-enflamatuar ilacı Colchicine’in RECOVERY sistemiyle Kovid-19 hastaları üzerinde deneneceği açıklandı. Rastgele seçilecek 2 bin 500 kişide denenecek olan ilacın, 28 gün her tarafında denenmesi bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Koronavirüs salgınında en korkunç gün! Vaka ve vefat sayısı bir kez daha rekor kırdıKoronavirüs salgınında en korkunç gün! Olgu ve vefat sayısı bir kere daha rekor kırdıİçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge! Tüm toplu etkinlikler 3 ay süreyle yasaklandıİçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Tüm toplu faaliyetler 3 ay süreyle yasaklandıİran, nükleer fizikçi suikastında suçlu ülkeyi buldu! Tehdit dolu intikam yeminiİran, nükleer fizikçi suikastında suçlu ülkeyi buldu! Korkutma dolu intikam yemini

İlacın uygulamasında ise uygulanan kişiye ilk dozda bin mikrogram, sonradan 10 gün her tarafında oniki saatte bir 500 mikrogram verilecek. sonra 17 gün boyunca hasta izlenerek koronavirüsün ilerlemesi incelenecek.

AYRICA UCUZ HEM YAYGIN BULUNABİLİYOR

Çalışmanın başındaki kişilerden olan Oxford Üniversitesi’nden Profesör Peter Horby, “Colchicine, RECOVERY denemesinde uygulamak için kıymetli bir hap, çünkü fiyatı ucuz ve ilaç yaygın olarak bulunabilir” dedi.

Denemenin başında yer alan bilim adamları, iltihaplanmanın Kovid-19 virüsünde manâlı bir rol oynadığını ve başka bir anti-enflamatuar hap olan Deksametazon’un en ağır hastalarda semptomları azaltabileceğini kanıtladığını söyledi.

DSÖ: REMDESİVİR‘İN ETKİSİ YOK

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs tedavisinde kullanılan antiviral olan Remdesivir‘in Kovid-19 hastalarının hayatta kalmalarına ve solunum ihtiyacına muavin olduğuna dair hiçbir delil bulunmadığını bildirmişti.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, “Remdesivir, şiddetli Kovid-19 vakaları için potansiyel etkin bir tedavi yöntemi olarak dünya çapında alaka gördü ve hastanede hastaları çare etmek için artan bir şekilde daha fazla kullanılmaktadır. Oysa klinik uygulamadaki rolü belirsizliğini koruyordu” ifadesi kullanılmıştı.

Koronavirüs tedavisinde yeni umut! Colchicine ilacı 2500 kişi üzerinde denenecek

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir