Koronavirüs tedbirleri dahilinde İngiltere, Türkiye’yi her tarafta karantina listesine aldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye ve Polonya‘dan İngiltere’ye gelen yolcuların Cumartesi gününden itibaren 14 gün baştan başa karantinaya alınacağını açıkladı.

Shapps, Polonya’daki koronavirüsü verileri ve Türkiye’de korona vakalarının sayısının milletlerarası kuruluşlar göre kullanılan tanımdan bambaşka bir şekilde aktarıldığını ve vakalardaki süratli artışın yanı sıra çoğalan artı hasta sayıları nedeniyle böyle bir karar alındığını açıkladı.

“TÜRKİYE’YLE İLGİLİ RİSK DEĞERLENDİRMEMİZİ GÜNCELLEDİK”

Shapps sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ve Avrupa Rahatsızlık Önleme ve Yoklama Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından öbür şekilde tanımlıyor. bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İngiltere, Türkiye'yi yeniden karantina listesine aldı

KARANTİNAYI REDDEDENLERE AĞIR CANICE VAR

Reuters’ta bulunan habere göre, karantina listesine eklenen ülkelerden 3 Ekim’den itibaren İngiltere’ye dışarı giden yolcuların kendilerini izole etmesi gerektiğini belirten Shapps, “İngiltere’ye karantina kurallarından muaf olmayan bir ülkeden gelirseniz kendi kendinizi karantinaya almanız gerekir. Bunu reddeden kişilerin cezalarını 10 bin paunda çıkaracağız” ifadesini kullandı.

Temmuz ayı itibarıyla İngiltere karantina kuralları esnetilmiş ve tanıdık olmayan ülkeler için ‘seyahat koridoru ülkeleri listesi’ listesi hazırlanmıştı.

TÜRKİYE, TEMMUZ’DAN BU YANA GEZI KORİDORUNDAYDI

Türkiye, Temmuz ayından bu yanlamasina seyahat koridorundaydı. 2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitmişti. İngiliz basını, İngiltere’nin dönüşte 14 gün karantinada kalınmasını koşul koştuğu ülkelerin listesini büyütmesiyle, sonbahar tatil rezervasyonlarında Türkiye ve İtalya’ya talebin büyük ölçüde arttığını yazmıştı.

SAĞLIK BAKANI KOCA NE DEMİŞTİ?

Dün akşam yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Salgından kaynaklı ölüm ve olgu sayılarının reel olmadığına ilişkin iddialara yanıt veren Bakan Koca, “Her olgu pozitif değildir. Her olgu hasta değildir, fazla çıkıp semptom göstermeyenler var. Vefat sayılarındaki iddialar ise bir takım belediyelerin aldatıcı verilerine dayanıyor” demişti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İngiltere, Türkiye'yi yeniden karantina listesine aldıKoronavirüs tedbirleri kapsamında İngiltere, Türkiye'yi yeniden karantina listesine aldı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir