Koronavirüslü vizon Türkiye sınırına dayandı! Yunanistan’da 2 çiftlikte vakalar tespit edildi

Danimarka’da, mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkmasından sonra, 4 Kasım’da, hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen takriben 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklandı. Hükümet, vizonların itlafına olarak, geliştirilmekte olan Covid-19 aşısının, mutasyona uğrayan virüse etki etmediğini gösterdi.

“AŞI ÇALIŞMALARINI YOK EDER”

AB sıhhat ajansı, bilhassa Danimarka’da elde etmek üzere Avrupa’da vizon popülasyonları arasında koronavirüsün insanlara geçmeden önce çabucak mutasyona uğramasıyla ilgili açıklama yaptı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüsün vizonlar ve millet arasında yayılmasını alıkoymak için yeni bir kılavuz yayınladı. ECDC, eğer önlem alınmazsa mutasyona uğrayan virüsün aşı çalışmalarını yok edeceğini açıkladı.

216 ÇİFTLİKTE KORONAVİRÜS OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Danimarka genelinde bin 139 vizon çiftliği bulunurken en düşük 216 çiftlikte koronavirüs olduğu tahmin ediliyor. Hükümetin itlaf aldığı kararın açıklanmasının ardından “riskli alan” olarak belirlenen Kuzey Jylland Bölgesi karantinaya alınırken, vizonların itlafıyla başlayan süreçte, hükümetin riskli bölgeler haricen bütün ülkede itlaf emrinin yasal dayanağının olmadığı ortaya çıktı.

BAKANIN İSTİFASI İSTENDİ

Bu şart üstüne özür dileyen hükümet, yasa çalışmalarına başlarken, muhalefet partileri Jensen’in süreçte yalan söylediğini bahis ederek, bakanın istifa etmesini istiyor.

TÜRKİYE DE RİSK ALTINA GİREBİLİR

Koronavirüsün dönüşüm geçirerek yayıldığı vizonlarla ilgili Türkiye de tehlike altına girebilir. Sınır komşumuz Yunanistan‘da iki bambaşka çiftlikte koronavirüs taşıyan vizonlar saptandı. Kuzey Yunanistan’da bulunan Kozani ve Kesriye’de yer alan çiftliklerde çalışanların koronavirüs taşıdığı tespit edildi.

YUNANİSTAN’IN İTLAF YOLUNA GİDİP GİTMEYECEĞİ BİLİNMİYOR

Türkiye’ye takriben 400 kilometre kuş uçuşu mesafede olan Kesriye’de yer alan çiftlikte 10 kişide koronavirüs saptandı. Vizon kürkü ticaretinde önemli ülkelerden olan Yunanistan’ın Danimarka gibi itlaf yoluna gidip gitmeyeceği bilinmiyor.

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir