Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9’unda belirtiler devam ediyor

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya meydana çıkan yeni müşteri koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde 1 milyonun üzerinde insanın ölümüne niçin oldu, 33 milyondan fazla insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşısında aşı ve hap geliştirme çalışmaları devam ederken, Güney Kore‘den salgınla ilgili kritik bir araştırma geldi. Araştırmanın sonuçlarına tarafından, iyileşen her 10 hastadan 9’unda belirtiler devam ediyor.

Koronavirüs salgınını yenen hastalar üstünde yapılan tahlil sonucunu aktaran Kore Rahatsızlık Yoklama ve Önleme Ajansı (KDCA), 965 hastanın dahil olduğu araştırmada, 879 hastanın sağlık durumunda en az bir olumsuz istikamet saptama edildiğini açıkladı. Araştırmanın sonuçları, hastalığı yenen her 10 hastadan 9’unda belirtilerin devam ettiğini ortaya koydu.

HALSİZLİK VE BITKINLIK İLK SIRADA YER ALIYOR

KDCA yetkilisi Kwon Jun-wook, “Hastaların yüzde 91.1’inde koronavirüsün bıraktığı bir yan etki görüldü. En fazla görülen etkilerden biri yüzde 26.2 ile halsizlik ve takâtsizlik. İkinci sırada ise yüzde 24.6 ile konsantrasyon eksikliği yer alıyor” dedi.

DAMAK VE KOKU DUYUSUNUN KAYBI DA GÖRÜLÜYOR

Psikolojik etkisi ve damak zevki ve koku duyusunun kaybı gibi sıkıntıların da hastalığı yenenlerde yoğun görüldüğünü açıklayan Kyungpool Ulusal Tıp Fakültesi Profesörü Kim Shin-woo, araştırmanın kapsamlı bir halinin inceleme edilerek hakemli bir makalede yayınlanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir