Koronavirüsün genetik kodunda ‘gizlenmiş’ bir gen açığa çıkarıldı

Yeni herif koronavirüsün (Kovid-19) kalıtımsal kodunda “gizli” bir genin açığa çıkarıldığı bildirildi.

Sciencealert sitesinin haberine göre, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli biyobilişim uzmanı Chase Nelson liderliğindeki bir ekip, Kovid-19’un genomunda bugüne değin gözden kaçırılan bir gen keşfetti.

“GEN İÇİNDE GEN”

Bir değişiklik örtüşen gen, bir başka deyişle “gen içinde gen” olan ORF3d’nin, öteki genlerin kodlu dizilimleriyle örtüştüğünden nükleotit dizilimde etkili biçimde gizlendiği vurgulandı.

Nelson, genom boyutu bakımından Kovid-19’un, mevcut en uzun RNA virüsleri aralarında yer aldığını belirterek bu nedenle öteki RNA virüslerinden daha yanıltıcı olabileceğini söyledi.

HERHANGİ BİR FONKSİYONU TESPİT EDİLEMEDİ

ORF3d’nin demin fonksiyonunu ya da klinik bir önemi olup olmadığını bilmediklerini dile getiren Nelson, “Ama bu genin, antikor yanıtının tersine T-hücresi yanıtıyla belirlenmesinin nispeten ihtimal dışı olduğunu öngörüyoruz.” dedi.

“KORONANIN YOKLAMA ALTINA ALINMASINDA YENİ YÖNTEMLERİ AÇIĞA ÇIKARABİLİR”

Chase Nelson hem örtüşen genlerin, yeni müşteri koronavirüsün etkin biçimde çoğalmaya, konakçının bağışıklığını kösteklemeye evrilmesinde manâlı yöntemlerden biri olabileceğine dikkat çekici ederek “Örtüşen genlerin varlığını ve nasıl işlev gösterdiklerini çakmak, örneğin antiviral ilaçlar aracılığıyla koronavirüsün teftiş altına alınması bakımından yeni yöntemleri açığa çıkarabilir.” değerlendirmesini yaptı.

About admin

Check Also

Son Dakika! Erdoğan'dan 'Normalleşme hangi illerden başlayacak?' sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Son Dakika! Erdoğan’dan ‘Normalleşme hangi illerden başlayacak?’ sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul‘da bulunan Üsküdar‘daki Büyük Selimiye Camisi’nde kıldı. Çıkışta gazetecilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir