Koronavürüsü hafif geçirenlerle ilgili manâlı bilgili: 10’uncu günden daha sonra bulaştırıcılık seviyeleri düşüyor

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine alt Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 1406 bini aşkın insanı hayatını kaybetti, 42 milyon 342 binden pozitif insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşısında aşı bir yana aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, bir yandan da virüsün karakteristik özellikleri ile ilgili bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

DÜNYA ÇAPINDA 77 ARAŞTIRMANIN BULGULARI DEĞERLENDİRİLDİ

Asian News International’ın (ANI) haberine göre, sonuçları “Infection Control and Hospital Epidemiology” dergisinde yayımlanan çalışmada, Oregon Sıhhat ve Bilim Üniversitesi (OHSU) ve Oregon Eyalet Üniversitesinden uzmanlar, dünya çapında 77 araştırmanın bulgularını değerlendirdi.

HAFİF GEÇİRENLERDE BULAŞTIRICILIK 10’UNCU GÜNDEN DAHA SONRA DÜŞÜYOR

Çalışmada Kovid-19’u ağır geçiren hastaların virüsü 20 güne kadar bulaştırabildiği tespit edilirken hafif geçirenlerde ya da belirti göstermeyenlerde bu sürenin 10 güne düştüğü gözlendi.

Doçent Dr. Monica Sikka, “İnsanlar uzun süre virüs yayabiliyor olsalar da incelediğimiz incelemeler, bulaşıcılığı ‘öngörebilen’ canlı virüsün, hafif semptomları olan kişilerde sadece 9 güne kadar tespit edildiğini gösterdi” dedi.

Koronavürüsü hafif geçirenlerle ilgili önemli bilgili: 10'uncu günden sonra bulaştırıcılık seviyeleri düşüyor

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir