‘Koronayı atlattım’ diye sevinme! Uzman isim virüsü yenenleri bekleyen hastalıkları tek tek saydı

Koronaya yakalanan kişilerin büyük çoğunluğunda birkaç hafta içinde hastalığın bütün belirtileri kaybolur. Fakat hastalığı hafif semptomlarla atlatan kişilerde ya da gençlerde bile bir takım belirtiler uzun zaman devam edebilir. Bu belirtiler yorgunluk, solunum yetmezliği, öksürük, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, lezzet veya koku kaybı, cilt döküntüsü ve saç dökülmesi olarak sayılabilir.

ZATÜRREYİ TETİKLİYOR

Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı’nın haberine göre; zatürre, akciğerde değişken birikimi ve akciğer dokusunda iltihaplanmayla oluşur. Covid-19 zatürresi (pnömonisi) her iki akciğeri de tutma eğilimindedir ve hastalarda öksürük, nefes darlığı gibi belirtilere neden olur.

Ancak bir takım hastalarda zatürre daha da şiddetlenir, akciğerlerde daha fazla akıcı birikimi olur ve akciğer dokusu yeterince oksijen alamaz ışık halkası kazanç. Dolayısıyla bazı durumlarda akciğer dokusunun eski haline dönmesi için ek tedavi gerekebileceği gibi ara sıra de tedaviye karşın akciğeri eski haline çevirmek olası olmaz.

FELCE VE ORGANLARDA HASARA YOL AÇABİLİR

Covid-19 esas akciğerleri etkileyen bir hastalık olmakla birlikte öbür organlarda da hasara yol açabilir. Hastalığı hafif atlatmış kişilerde dahi yürek kasında hasar oluşumuna rastlanmıştır. Yürek kasındaki bu zayıflama, hastanın ileride yürek yetmezliği riskini artırabilir.

Covid-19, gençlerde bile nöbet, felç, geçici felç gibi durumlara sebep olabilir. Kanı daha kolay pıhtılaştırdığı için kılcal damarlarda tıkanmaya yol açabilir. Covid-19’un bu etkisi uzun vadede karaciğer, böbrek gibi organlarda zarar meydana getirir. Bu hastalık psikiyatrik sorunları da tetikleyebilir.

EN SIK GÖRÜLEN UZUN DÖNEM ETKİ AKCİĞERLERDE

Koronavirüs yeni ortaya meydana çıkan bir rahatsızlık olduğundan uzun dönem etkileri ile ilgili henüz yeterince veri bulunmamaktadır. Ama bilim insanları, dünyanın dört bir yanından gelen olgular, veri setleri ve çalışmalarla dağıtılmış öngörülerde bulunmaktadır.

Bütün bu araştırmalar sonucunda hastalığın en sık görülen uzun dönem etkisinin akciğerler üstünde olduğu belirtilmektedir. Covid-19 hastalarının bilhassa akciğer sağlığı açısından özenle tedavi ve takip edilmesi önerilir.

'Koronayı atlattım' diye sevinme! Uzman isim virüsü yenenleri bekleyen hastalıkları tek tek saydı

About admin

Check Also

Kayıtlara 'kaza' geçen olayda 'bacanak' cinayet iddiasıyla tutuklandı

Kayıtlara ‘kaza’ geçen olayda ‘bacanak’ cinayet iddiasıyla tutuklandı

TRABZON’un Tonya ilçesinde 1,5 yıl önce şarampole devrilip evin duvarına çarpan cipte hayatını kaybeden, yapılan otopside …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir