Macron’un Türkiye karşıtlığı bitmiyor! AB liderlerine çağrı yaptı

AB liderlerinin bugün ve yarın düzenleyeceği irtifa için Brüksel’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvenin gündem konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz’de AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerilim yaşamış Türkiye‘ye olası yaptırımlar konusunda “AB ülkelerinin egemenliğini müdafaa etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Macron, Polonya ile Macaristan’ın dün vetoyu kaldırdığı AB bütçesiyle ilgili gelecek saatlerde nihai uzlaşıya varma umudunu dile getirdi.

AB LİDERLER ZİRVESİ NETICE BİLDİRİSİ TASLAĞI

Dün Reuters’in ulaştığı AB liderler zirvesi sonuç bildirisi taslağı, 2019’dan beri Doğu Akdeniz’deki münakaşacı sularda güç kaynağı aranmasından sorumluluk sahibi oldukları gerekçesiyle yaptırım listesindeki Türkiye yurttaşları ve şirketlerine yenilerinin eklenmesini öneriyordu.

BELLI BAŞLI GÜNDEM BÜTÇE, DIŞ POLİTİKA AYARLI

Almanya’nın 6 aylık dönem başkanlığının son zirvesinin gündem maddeleri şöyle:

1074.3 milyar euroluk 2021-2027 birlik bütçesi ve 750 milyar euroluk koronavirüs pandemisinden toparlanma fonunun 27 aza ülkenin tamamının onayını almasıİklim kriziyle mücadelede karbon salımının azaltılması için daha yüksek hedefler konulmasında uzlaşıya varılmasıKovid-19 aşılarının tasdik süreciAnlaşmalı veya anlaşmasız BrexitDonald Trump’ın yerine Joe Biden’ın Başkan seçilmiş gözüktüğü ABD ile ilişkilerde yeni sayfa açılmasıTürkiye’ye mümkün yaptırımlarMacron'un Türkiye karşıtlığı bitmiyor! AB liderlerine çağrı yaptı

About admin

Check Also

24 Eylül 2020 Haberleri

ABD’de çocuk istismarından tutuklandığı iddia edilen Doç. Dr. Abdüssamed Köse, Marmara Üniversitesi’nden istifa etti

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı olan ve ABD’de de bir çocuğa istismar ettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir