Maltepe’de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliği

Maltepe Belediyesi’nde işçilerin dün başlattığı grev devam ediyor. Altıntepe Bağdat Caddesi’nde grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2. Nolu şube başkanı Yenigül Özen Dolgun ve sendika yetkilileri tutanak düzenledi.

YÜZDE 47’LİK ZAM ORANI REDDEDİLDİ

Grevdeki işçiler ve belediye görevlileri tutanak düzenlenmesinin ardından Altıntepe Bağdat Caddesi’nden ayrıldı.

Maltepe Belediyesinden yapılan açıklamada da DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile 6 aydır süren Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sonucunda, en düşük ücret alan emekçilere, ikramiyeler hariç yüzde 47’lik zamla 4 bin 188 TL ücret önerisinin sendika tarafından reddedildiği belirtildi.

Açıklamada, saygı ile yaklaşılan grev sürecinde emekçilerin alın terinin arkasına saklanan art niyetli bir grup tarafından, mesaisini sürdürmek isteyen emekçiler ve evsel atıklar için görev alacak araçların engellendiği, olayla ilgili gerekli tutanak ve görüntülerin alındığı, yasal süreç başlatılması adına gerekli başvurular yapıldığı kaydedildi.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Maltepe halkına olan görev bilincimiz ve kararlılığımız nedeniyle emekçilerimizin, anayasal haklarına gölge düşürecek eylemlere müsaade etmemelerini ve yasal sınırlar içerisinde kalmalarını temenni ediyoruz. Halkımızın sağlığını tehdit eden unsurların oluşmaması için düzen almakla yükümlü kamu yöneticilerinin Maltepe halkına sorumluluğu olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Aksi yaşanacak her olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.”

Maltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliği

PAZAR ALANINDAKİ ÇÖPLER TOPLANMADI

Öte yandan Maltepe Bağlarbaşı Mahallesi’nde bugün kurulan semt pazarında tezgahların toplanmasının ardından çok miktarda çöp, işçilerin grevi nedeniyle toplanmadı.

Maltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliğiMaltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliğiMaltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliğiMaltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliğiMaltepe'de grev yapan işçilerle belediye görevlileri arasında çöp toplama gerginliği

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alptekin Soykan

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir