Manisa’da halkı tedirgin eden gösterme! Fay hattında dev yarıklar oluştu

Sarıgöl’de 18 Ekim‘de yağan şiddetli yağmur ve batmış sele neden oldu. Hareketli fay hattına giren binlerce metreküp sel suyu, fay hattının üzerinde kurulu üzüm bağlarında devasa çukur ve yarıkların oluşmasına niçin oldu. Altında Koçaklar Mahallesi’ndeki bağlarda yarıklar yer yer 3 metre derinliğe ulaşırken, bu şart semt sakinlerini de tedirgin etti. Vatandaşlar, önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

“FAY KIRILABİLİRDİ”

Yağışın kısa sürmesiyle facianın eşiğinden döndüklerini aktaran Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “18 Ekim’de yağan fazla yağmur ve doludan nedeniyle fay hattımız iyice açıldı. 3 metre derinliğinde yarık oluştu. Bu yarık 7 kilometre, aşağıya içten devam ediyor. Yağmur Allah’tan kısa sürdü. 10 saat falan sürseydi, Sarıgöl ovası 100 metre her tarafında açılacaktı. Fay kırılabilirdi. Belki bu fay hattına binlerce litre su gitti. İçerisine girdim ve metre ile ölçtüm. 3 metrelik derinlik var” diye konuştu.

Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu

“BU TEHLİKE İÇİN ÖNLEM ALINMASINI İSTİYORUZ”

Yarıkların oluştuğu bağların bulunduğu Aşağıda Koçaklar Mahallesi’nde yaşayan Ercan Akdeniz, “Fay hattı kırığı 1969 depreminden daha sonra oynamaya başladı. Şu lahza halkımız sıkıntılı. Bu kırığı ve çukurları görmeyen vatandaşlarımız var. Gördükleri zaman, ürkecek, korkacak daha artı panik artacak. Burada insanlar sağlığı için profesyonel bir alıştırma yapılması lüzumlu. Verimli bir arazideyiz, bu toprakları kaybetmek istemiyoruz. Bu risk için tedbir alınmasını istiyoruz. Cümbür Cemaat tedirgin. Herkes zamanla evine korkar hale gelecek. Yağmur birazcık daha yağsa risk biraz daha büyüyecekti. Biz korkuyoruz. Yardım istiyoruz” dedi.

Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu

“NEFRET İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ”

Dev yarıkların oluştuğu üzüm bağının sahibi Mustafa Uçar, “Bu çukurlar bizim bağda başladı. Bundan 8 sene önce oluşan çukurları bloke etmek için toprak getirip dolduruyorduk. Bu yıl 18 Ekim’de yağan sağanak yağmur, o çukurların içerisine girerek kilometrelerce ilerledi. Burada nefret edilen şey içerisinde yaşıyoruz. Çünkü traktörler gelirken acaba ova çöker mi başımıza bir şey kazanç mi korkusu yaşıyoruz” diye konuştu.

Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu

“FAY HATTI YILDA ORTALAMA 10 SANTİMETRE HAREKET ETMEKTEDİR”

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Başvuru Formu Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Sarıgöl fay hattının 1969 yılından beridir yok edici zelzele üretmeden hareket ettiğini söyledi.

Sözbilir, “Sarıgöl’de selden sonra meydana gelen kırık ve çatlaklar Sarıgöl fayı olarak aşina Sarıgöl ilçesinin mesken yerinden geçen fay baştan başa gerçekleşmektedir. Bu fay 1969 Alaşehir depreminin yüzey kırığına karşılık gelmekte ve o yıldan bu yanlamasına asismik olarak, yani yıkıcı zelzele üretmeden hareket etmektedir. Yılda dikey yönde ortalama 10 santimetre hareket etmektedir. Bu hareket esnasında kuzey blok çökmekte güney blok ise yükselmektedir. DEÜ olarak, Sarıgöl fayını 2000 yılında haritaladık ve siradan 50 metre genişliğindeki ve 7 kilometre uzunluğundaki fay hattının yapılaşmaya kapatılmasını önermiştik. 2010 yılında fay hattı afete maruz alan olarak kabul edildi ve bu hat içinde kalan takriben 100 binanın zamanla boşaltılması kararı alınmıştı. Bu nesil faylar üzerindeki hareket kesintisiz olup üzerinde herhangi bir yapının uzun sure ayakta kalma şansı yoktur. Simdi bu aşamada sel suyu fay boyunca yeraltına inmiş oldu. Yeraltı su seviyesinde muhakkak bir düşüm gerçekleştiğinde yüzeyde fay boyunca depresyon ve göçmelerin oluşma durumu olacaktır. Burada kayda değer olan şey bir sonraki aşırı yağışlardan önce fay hattı her tarafında gereken önlemleri alıp, sel suyunun fay hattı baştan başa derine gitmesini engelleyen bir drenaj mekanizmasının yapılmasıdır” diye konuştu.

Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştuManisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ersan ERDOĞAN

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir