Mehmet Ceyhan’dan Canan Karatay’ın ‘Karbonatlı gargara koronaya iyi geliyor’ sözlerine tepki: Ahali da yalan olduğunu biliyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Canan Karatay’ın dün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Ceyhan, bir televizyon kanalının kendisini arayarak, Prof Dr. Canan Karatay’ın sağlık çalışanlarının karbonatla gargara yaparak korunması gerektiğine dair yaptığı açıklamanın sorulduğunu belirterek, “Bundan Böyle halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu ırk gündeme ulaşmak için bunları uyduruyor dedim. Halk Müziği merak ediyor dediler. Oysa halk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen” ifadelerini kullandı.

“HALK DA BUNUN YALAN OLDUĞUNU BİLİYOR”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Bir kanaldan aradılar. Bundan Böyle pek sesi çıkmayan birinin ‘karbonatla gargaranın korona virüsü öldürdüğünü söylediğini,” benim buna ne diyeceğimi sordular.

Artık millet da bunun yalan olduğunu biliyor, bu halk gündeme gelmek için bunları uyduruyor dedim. Irk merak ediyor dediler. Fakat ırk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen.

“YANLIŞ OLDUĞUNU BİLİYORSUNUZ, HABER YAPMAYIN”

Bu saçmalıkları haber yaparken lütfen düşünün. Sağlık Durumu çalışanları canını verirken, emniyet görevlileri ve öteki basın çalışanları yaşamlarını tehlikeye atarken, sizden de beklenen tek bir şey var. Siz de halkı dürüst bilgilendirmek için minimum bizim dek emek verdiniz. Hemen halkın önlemlere uymamasına ve salgının artmasına neden olacak böyle yanlış olduğunu bildiğiniz şeyleri haberler yapmayın lütfen.

Bu dek bilimsel gelişmelerden ve veri birikimden sonra tuzlu suyla karbonatla gargara, kelle paça ile salgının önleneceği yalanlarıyla halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim. İleri gideceğimize taş devrine geri dönmeyelim”

CANAN KARATAY NE DEMİŞTİ?

Kovid-19 salgının başında ‘kelle paça’ ile gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, virüsle mücadele yöntemleriyle ilgili yeni bir tavsiyede bulunarak “Koronavirüse aleyhinde sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın” ifadelerini kullanmıştı.

Mehmet Ceyhan'dan Canan Karatay'ın 'Karbonatlı gargara koronaya iyi geliyor' sözlerine tepki: Halk da yalan olduğunu biliyor

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir