Merkel’i koronavirüste ikinci dalga korkusu sardı: Idareli olarak kaldıramayız

Merkel, 16 eyalet başbakanıyla sekiz saat süren görüşme sonrası Başbakanlıkta yaptığı açıklamada, “Yükselen olgu sayıları beni endişelendiriyor. Bunu durdurmalıyız. Teftiş edilemeyen bir artışın meydana gelmesini önlemeliyiz. Zaten üst aşamadayız ve salgının bu aşaması önemli.” dedi.

Kovid-19 sebebiyle Almanya‘nın takriben 250 milyar avro borçlanması gerektiğini vurgulayan Merkel, “İşte bu yüzden ikinci bir dalgayı sağlık durumu sisteminin yanında idareli olarak da kaldıramayız.” ifadesini kullandı.

MERKEL, EYALET BAŞKANLARIYLA TARTIŞTI

Öte yandan Alman medyası sekiz saat süren toplantıda Merkel’in ara sıra eyalet başbakanlarıyla tartıştığını yazdı. Haberlerde Merkel’in alınan önlemlerden memnun olmadığı ve “Burada yaptığımız şey yeterli değil. Ben memnun değilim buradaki sonuçlar felaketi savuşturacak derecede tatmin edici değil.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

ALMANYA TEDBİRLERİ SIKILAŞTIRIYOR

Almanya genelinde geçerli uygulamaya kadar son 7 günde 100 bin nüfus başına olgu sayısının 50’yi aştığı kent ve ilçelerde tedbirler sıkılaştırılıyor.

Lokanta, kafe ve barlar saat 23.00’ten itibaren kapanmak zorunda. Bu saatlerden itibaren alkol yasağı geçerli olacak.Riskli bölgelerde maske takma mecburiyeti daha da genişletilecek.Özel eğlenceler en fazla 10 birey ile sınırlandırılacak. Sadece iki hane halkı birbirini ziyaret edebilecek.Açık alanda da en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek.

KONAKLAMA YASAĞINDA ANLAŞILAMADI

Başbakanlıktaki toplantıda üstünde tamamen anlaşılmayan konu ise konaklama yasağı oldu. Almanya içinde bir eyaletten öteki eyalete seyahat edenlere otellerde konaklama yasağı getirilmesi konusunda bir takım eyaletlerin itiraz etmesi nedeniyle bu konunun 8 Kasım’da her yerde görüşülmesinin planlandığı açıklandı.

Merkel'i koronavirüste ikinci dalga korkusu sardı: Ekonomik olarak kaldıramayız

Kaynak: Anadolu Ajansı / Cüneyt Karadağ

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir