Meteoroloji’den 43 il için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere kadar ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve fazla bulutlu olması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİ’NDE SAĞANAK ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi’nde yer alan, Yalova, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik ve Balıkesir için sağanak uyarısı yapıldı.

EGE VE BATI AKDENİZ DE SAĞANAK BEKLENİYOR

Ege Bölgesi’ndeki Afyon, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak ile Batı Akdeniz‘de bulunan Antalya, Isparta ve Burdur’da sağanak etkili olacak.

BATI KARADENİZ

Batı Karadeniz’de bulunan; Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük, Kastamonu ve Bartın’da sağanak yağışın etkin olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU’DA SİVAS HARİÇ KUVVETLİ SAĞANAK ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji, İç Anadolu Bölgesi’nde de Sivas hariç; Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ta sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Keza, Mersin, Adana ve Çorum çevreleri için de adaleli sağanak uyarısı yapıldı.

Meteoroloji'den 37 il için sağanak yağış uyarısı

SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Çanakkale’nin güney ilçeleri, İzmir, Okumuş, Manisa, Muğla ve Antalya çevrelerinde lokal olarak adaleli(21-50 kg/m2), Antalya’nın doğu ilçeleri ile Anamur çevrelerinde yer yer fazla kaslı ve şiddetli (50-100 kg/m2)olması beklendiğinden ani sel, su baskını, şimşek, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara aleyhinde titiz ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Meteoroloji'den 37 il için sağanak yağış uyarısı

ÇATI VE AĞAÇ DEVRİLMESİNE DİKKAT

Rüzgarın Marmara’nın güneyi, Kıyı ve Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden adaleli (40-60 km/saat) ve yer yer kısa süreli elde etmek üzere kasırga (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara aleyhinde dikkat yapıldı.

Meteoroloji'den 37 il için sağanak yağış uyarısı

MERSİN’E TURUNCU ALARM

Mersin’in batı ilçelerinde gece saatlerinde başlayacak sağanak ve yer yer gök curcunalı sağanak yağışların 11.12.2020 Cuma sabahleyin saatlerinden itibaren Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar ilçelerinde lokal olarak adaleli ve yer yer çok adaleli (21-75 kg/m2) olması beklendiğinden sel, şimşek, yağış hemencecik adaleli rüzgar, ufak çaplı doymuş yağışı, anafor riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve itinalı olunması gerektiği belirtildi.

Meteoroloji'den 37 il için sağanak yağış uyarısıMeteoroloji'den 43 il için sağanak yağış uyarısı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir