Meteoroloji’den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere tarafından yurdun genelinin parçalı ve fazla bulutlu, Sinop ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları haricen kalan diğer bölgelerimizin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

YÜKSEK KESİMLERDE KAR BEKLENİYOR

Yağışların; çoğunlukla yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında gök şamatacı sağanak, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinin yüksekleri ve Akdeniz’in toroslar mevkiinin yükseklerinde karla girift yağmur ve yer yer kar biçiminde olması bekleniyor.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

SEL VE SU BASKINLARINA KARŞI UYARI

Öte yandan; Akdeniz, Muğla çevreleri, Çanakkale’nin güneyi, Balıkesir’in batısı ile Edirne, Kırklareli, Malatya ve Adıyaman çevrelerinde kaslı, Mersin ve Antalya çevrelerinde şiddetli ve yer yer fazla olması bekleniyor. Buna kadar mümkün sel, su baskını, şimşek, ulaşımda aksamalar, minik çaplı batmış yağışı, hortum, çatı uçması gibi olumsuzluklara aleyhinde tedbirli ve titiz olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

Sabahtan ve gece saatlerinde doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sıcaklıklarda manâlı bir değişim olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği varsayım ediliyor.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

MARMARA VE EGE’DE KUVVETLİ RÜZGAR

Rüzgarın genel olarak güney ve doğu, akşam saatlerinden sonradan Marmara ve kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz ile İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Tokat, Trabzon ve Giresun çevrelerinde güneyli yönlerden adaleli ve yer yer kasırga (50-80 km/sa), akşam saatlerinden sonradan Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden adaleli (40-60 km/ sa) olarak esmesi bekleniyor.

YETKİLİLER UYARDI

Meteoroloji ve yerel yetkililer yaptıkları açıklamalarda; ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve gönder devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşısında özenli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

6 İL İÇİN SARI, 2 İL İÇİN TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji tarafından paylaşılan uyarı haritasında; Kayseri, Niğde, Tokat, Konya Sivas ve Karaman sarı kod ile uyarıldı. Antalya ve Mersin için ise turuncu kodlu uyarı verildi.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Meteoroloji kadar yapılan tanımlama şu şekilde: Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise acayip olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda titiz olunmalıdır.

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Meteoroloji göre yapılan tasvir şu şekilde: Hava durumu tehlikelidir. Varsayım edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok titiz olmalı, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminler peşine düşüp takip edilmelidir.

Meteoroloji'den sağanak yağış ve fırtına uyarısı

About admin

Check Also

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

3 yıl önce düzenlenen operasyon sonrası Adana 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ‘ihtiyati tedbir kararı’ ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir