MHP Grup Başkanvekili Akçay: Berberoğlu hadisesinde belli başlı yargılanması gereken kişi Kılıçdaroğlu

Akçay, Afyonkarahisar’da bir nikah salonunda düzenlenen partisinin 13. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, MHP‘nin Türk siyasetinde defalarca güzergah çizen ve yol gösteren bir siyasi hareket olduğunu söyledi.

MHP’nin krizlere engel olan ve sorunlara çözüm üreten bir siyasi parti olduğunu dile getiren Akçay, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin temel parametresi, yönetimde kararlılık, temsilde yargı, güçlü hükümet ve meclis ilkesine dayanmaktadır. İki yıllık sürede gerek yürütmede gerekse de yasamada sistemsel düzenlemeler yapıldı. Ama, bu adalet kurumları ilk önce Tüzük Mahkemesini kastederek söylüyorum; şu anda bu vesayet odakları tek tek Türkiye’nin önünde engel olmaktan çıkarıldı. Bu sistem değişikliği de buna katkı maddesi sağladı. Lakin, 1961 Anayasasının kalıntısı olan bazı kurumsal yapıları da bu sistemin doğasına ve mantığına uygun bir şekilde baştan yapılandırılması ve teşkilatlandırılmasına gereksinim var.”

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Berberoğlu hadisesinde asıl yargılanması gereken kişi KılıçdaroğluErkan Akçay

AYM ÜYESİNİN ‘IŞIKLAR YANIYOR’ MESAJINA SERT TEPKİ

Akçay, AYM Üyesi Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımına da değinerek, şunları kaydetti:

“Bu tartışmalar ve önerilerde de Sayın Genel Başkanımızın öngörüsünün ne dek isabetli olduğunu ispatlayan ve ortaya koyan son bir örnek olmuştur. ‘Işıklar yanıyor’ ifadesi uzun senelerdir darbe çağrıştırıcılarının bir simgesel ifadesidir. ara sıra kesin dönemlerde gazeteciler ve birtakım kişiler, ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ derlerdi. Yani buradan bir darbe, çağrışımı ve imasında bulunurlardı. Bu Tüzük Mahkemesi üyesinin de yaptığı bu. Bu özür dileyerek ve mesajını silmekle geçiştirilecek bir konu değildir. Tüzük Mahkemesinin de ertesi gün yaptığı açıklama son derece de yetersizdir. Bunun telafi edilmesi için başta Anayasa Mahkemesi üyesinin istifa etmesi ve Anayasa Mahkemesinin de kendi kuruluş kanunun da belirtilen süreçler çerçevesinde zorunlu disiplin soruşturmasının da mutlaka yapılması gerekir.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN SORUMLULUĞU GÖZDEN IRAK TUTULUYOR”

Akçay, Anayasa Mahkemesinin en son CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararının da içeriğinin yanlış olduğunu savundu.

“Burada bir yargı ihlali laf konusu değildir” diyen Akçay, şöyle devam etti:

“Anayasanın 83. maddesini göstererek bu karar veriliyor. Çok ilginçtir, aynı anayasanın 125’inci ve geçici 20’nci maddesini de yok sayıyor. Tüzük Mahkemesi zaten anayasaya uygunluğu denetleyen bir kurum olarak bu maddeleri görmezden gelmiştir. Enis Berberoğlu üzerinden geveze polemik ve ağız dalaşı ortaya çıkarıldı. Bu tartışmalarla belli başlı gerçekler gizleniyor arkadaşlar. MİT tırları, FETÖ kumpasıyla Türkiye’ye iftira atılmasına ve bir kısım devlet sırlarının da ortaya çıkarılmasına yol açan bir casusluk faaliyeti olarak ortaya çıktı. Kim bu Berberoğlu? Berberoğlu kim? O vakit milletvekili, eski gazeteci. İşin hakikatine baktığımızda Kemal Kılıçdaroğlu, o dönem Vakit gazetesini ziyaret ediyor. Ondan 10 gün sonra, bu MİT tırları hadisesini de Can Dündar, Cumhuriyet gazetesinde haber yapıyor. Hatta bunu kendi yazdığı kitabında da itiraf ediyor. sonradan ben bunu ‘solcu milletvekilinden aldım’ diyor. Onun da Berberoğlu olduğu ortaya çıkıyor. Derhal düşünelim. Bir milletvekili kendiliğinden bunu Can Dündar’a servis etmiş olabilir mi? Bu muhtemel yok, Kemal Kılıçdaroğlu’nun haberi olmadan.”

Kılıçdaroğlu’nun eline tutuşturulan birtakım dosyalar, evrak ve bilgilerle böylece fazla hatalı ve yanıltıcı duruma vesile olduğunu bahis eden Akçay,”Bu onlardan birisidir. Bana göre de bu Berberoğlu hadisesinde başlıca yargılanması gereken birey de Kılıçdaroğlu’dur. Kılıçdaroğlu’nun sorumluluğu gözden ırak tutuluyor. Az Kalsın bu hadisede Kemal Kılıçdaroğlu kuryelik yapmıştır. Bunu niye kimse konuşmuyor ve tartışmıyor. Başlıca üstünde durulması gereken husus budur” dedi.

Divan başkanlığını da Akçay’ın yürüttüğü alışılmış kongrede, Mehmet Kocacan yenden il başkanı seçildi.

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir