Miçotakis’ten Türkiye’ye bir küstah korkutma daha: AB tüm imkanlarını yararlanma sözü verdi

Atina’da yer alan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı makamında kabul eden Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis‘in gündeminde tekrar Türkiye ve Doğu Akdeniz‘deki yasal çalışmaları vardı.

Kısa süre önce yapılan Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’ye AB ile ilişkileri yeniden başlatma ya da saldırgan tutumun sürdürülmesi halinde sonuçlarına dayanıklılık arasında seçim yapma mesajı verildiğini iddia eden Miçotakis, “Görünene tarafından, maalesef Türkiye ikinci yol seçim etti. Avrupa Konseyi çıkarımlarının 21. maddesine kadar Türkiye’nin milletlerarası hukuku ihlal ederek tek taraflı eylemlere ve provokasyonlara devam etmesi halinde, AB olarak elimizdeki bütün araçları ve seçenekleri kullanacağımız net şekilde anlaşılıyor. Gelişmeleri dikkatlice takip edeceğiz ve en geç aralık ayında kararımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSE YAŞANANLARDANMEMNUN DEĞİL”

Son günlerde yaşananlara bakıldığında Maas’la şiddet koşullarda bir araya geldiğini söyleyen Miçotakis, özellikle Avrupa Konseyi’nin çıkarımları ışığında hiç kimsenin son yaşananlardan memnun olamayacağını düşündüğünü belirtti.

Miçotakis, ardından Türkiye’yi korkutma de içeren şu ifadelerle sözlerini tamamladı: “Brüksel’de mutabık kalınan hususların adamakıllı anlaşılır olduğunun cümbür cemaat kadar hatırlanması çok manâlı. Kısa zaman önce alınan kararda, iyi niyetle diyalog yürütülmesi ve AB’nin çıkarlarına zıt düşen ve milletlerarası hukuk ile AB’ye aza ülkelerin bağımsızlık haklarını ihlal eden tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiği belirtilmişti. Bu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için ön durum”

About admin

Check Also

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fethi Sekin'in babası ile kanaat önderi Nazırlı'ya hastanede ziyaret

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fethi Sekin’in babası ile kanaat önderi Nazırlı’ya hastanede ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hastanede tedavi gören kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı ve şehit polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir