Minimum ücret görüşmelerinde TİSK’ten dikkat çeken çıkış: İşverene maliyeti tescil dışı çalışmayı etkileyecek

En Az ücretlinin maaş zammı için büyük gün geldi. Asgari Ücret Saptama Komisyonu birincil toplantısını yerine getirmek için saat 14.00’de online olarak toplandı. Milyonların heyecanla peşine düşüp takip ettiği toplantı; hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin konuşmalarıyla başladı. Tarafların açıklamalarının ardındaki toplantı basına kapalı olarak devam etti.

İŞÇİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ KORONAYA DİKKAT ÇEKTİ

Toplantıya işçi temsilcisi Türk-İş ve işveren temsilcisi TİSK’in açıklamaları damga vurdu. Her iki tarafta temsil ettikleri grupların korona salgını nedeniyle mağdur durumda olduğunu belirterek, pazarlıklarda bu durumun göz önünde bulundurulmasını istedi.

“BU ÜCRETLE GEÇİNMEK MÜMKÜN MÜ?”

Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat’ın Bakan’a “Minimum ücretli ailelerin bu maaşla geçinmeleri muhtemel mü? diye sorması dikkat çekerken, toplantı soru yanıt biçiminde ilerlemediği için laf konusu soru yanıtsız kaldı.

İŞVEREN TEMSİLCİSİNDEN KAYIT DIŞI İSTİHDAM VURGUSU

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise patronların içinde bulunduğu güç durumdan bahsetti. İşverenin korona nedeniyle zararına uyarı çeken Akansel şunları söyledi:

“Üzülerek söylüyorum ama 2021 yılı için belirlenecek minimum ücretin işverene maliyeti tescil dışına yönelimin şiddetini de etkileyecektir. TİSK olarak tescil dışına ardına kadar karşıyız bu konuda yapılacak çalışmalara da hükümetimize her türlü desteği vermeye hazırız. Asgari vergi zammının belirlenmesinde korona sebebiyle ülkemizin içinden geçmekte olduğu doğaüstü idareli durumun ve tescil dışılığın dikkate alınması gerekiyor.

PATRONLARIN TALEPLERİ

Son 5 yılda uygulanan minimum ödenti desteğinin hiç olmadığı değin manâlı olduğunu ve yeni istihdam yaratmak için fayda sağlayacağının altını çizmek istiyorum. Desteğin tüm işletmeleri eşdeğer şekilde kapsayarak devam etmesini temenni ediyoruz.

Yeniden yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının doğaüstü dönem göz önüne alınarak devam etmemesini, SGK patron desteğinin yüzde 5’ten 6’ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu meslek sözleşmesi uygulanan işletmelerimizde yüzde 7’ye çıkartılmasını, ücret üzerindeki ücret ve prim yüklemesinin de bu seviyelere çekilmesini bekliyoruz. Temennimiz salgın sürecinden en az zararla çıkmaktadır.”

Asgari ücret görüşmelerinde TİSK'ten dikkat çeken çıkış: İşverene maliyeti kayıt dışı çalışmayı etkileyecek

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir