Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı

Dünya koronavirüsle mücadelesini sürdürürken, bir yanlamasına da virüsün geçirdiği değişim haberleri endişeleri artırıyor. Aşılardan gelen iyi haberler salgını son vermek için umut aşılasa da, vizonlardaki değişim geçirmiş koronavirüsün bu çalışmaları nafile çıkarmasından korkuluyor.

Danimarka haziran ayında vizon yetiştirilen bir çiftlikte koronavirüs vakaları saptama etmişti. Uzmanlar yaptıkları incelemede insanlara da geçen virüsün değişim geçirmiş olduğunu saptama etti. Elde ettikleri bulguları Dünya Sağlık Örgütü’yle de paylaşan Danimarkalı yetkililer, çiftliklerde yer alan takriben 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı aldı.

KOZANİ VE KASTORIA’DA

Ancak vizon tehlikesi Türkiye açısından giderek daha da yakına gelmeye başladı. Sınır komşumuz Yunanistan‘da iki öbür çiftlikte koronavirüsü içeren vizonlar olduğu saptandı. Yunan yetkililer laf konusu çiftliklerin Kozani ve Kastoria’da bulunduğunu açıkladı.

ÇALIŞANLARDA DA ÇIKTI

Reuters’a açıklamalarda yer alan bir tarım bakanlığı yetkilisi, vizonlardaki virüsün mutasyona uğramadığını öne sürerken, “Yunanistan’ın kuzeyindeki iki çiftlikte koronavirüs taşıyan vizonlar saptandı. Çiftlik çalışanlarının da hastalığa yakalandığı belirlendi” dedi.

Yüz binlerce vizon olduğu belirtilen Yunanistan’ın Danimarka gibi bir itlaf kararı alıp almayacağı hemen şimdi bilinmiyor.

Koronalı vizon paniği Türkiye sınırına dayandı

VİZON NEDİR?

Sansargiller familyasından bir gelincik türü olan vizon, bilhassa Avrupa’da kürkleri için yetiştirilen bir canlı türüdür. Bambaşka bölgelerde yetişen ve bambaşka türleri olan vizonlar başlıca 30 santimetre ile 50 santimetre arasında değişiyor.

Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir