Mutasyona uğrayan koronavirüs İtalya’ya da sıçradı

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine tabi Vuhan kentinde ortaya meydana çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına bölge yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını henüz etkisini yitirmemişken, İngiltere‘nin güneydoğusunda virüsün yeni mutasyonuna rastlandı. Yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu tespit edilen ve şu ana değin Hollanda, Danimarka, Avustralya ve Güney Afrika’da görülen yeni virüs bir ülkeye daha sıçradı.

İNGİLTERE’DEN ROMA’YA GİDEN BİR KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

İtalya Afiyet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Birkaç gün önce İngiltere’den Roma’nın Fiumicino havalimanına inen seferle dönen hasta ve partneri karantinaya alındı ve ailenin diğer fertleri ve yakın bağlantı çevresiyle, Afiyet Bakanlığı’nın belirlediği bütün prosedürlere uydu” ifadesine yer verildi.

BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİ İNGİLTERE’DEN SEYAHATİ YASAKLAMIŞTI

İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun saptama edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının arkasında, çoğu Avrupa ülkesi İngiltere’den seyahatleri yasaklamıştı. Hollanda ve Belçika İngiltere’den uçuşları durdurdu, İtalya da 6 Ocak’a kadar gezi yasağı getirdi. Belçika tren seferlerini de durdurdu. İrlanda ve Almanya da Pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den uçuşları askıya aldı.

YÜZDE 70 DAHA BULAŞICI

İngiliz üst seviye sağlık durumu yetkilileri, yeni mutasyonun daha ölümcül olduğu veya aşılara bambaşka tepki verdiği yönünde bir delil olmadığını, ama eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu belirtmişti.

Mutasyona uğrayan koronavirüs İtalya'ya da sıçradı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir