Okulda fazla vaka çıkarsa ne olacak? İşte madde madde Afiyet Bakanlığı’nın koronavirüs rehberi

Sağlık Bakanlığı hazırlandığı eğitimde olası koronavirüs vakası senaryoları üzerine “Salgın Yönetimi ve Egzersiz Rehberi” hazırladı. Okulda bir öğrenci ya da öğretmende virüs tespit edildiğinde ne yapılacak? Sağlık Bakanlığı salgın rehberi güncellendi, hangi durumda nasıl bir uygulamaya gidileceği madde madde anlatıldı.

BİR ÖĞRENCİDE VİRÜS ÇIKARSA EĞİTİM DEVAM EDECEK

Buna göre, virüs bir öğrencide çıkarsa eğitim devam edecek. Benzer anda iki veya daha pozitif öğrencide çıkarsa o sınıftakiler 14 gün karantinaya alınacak.

Rehbere, okullarda artı vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar eklendi. 4. sınıflardan itibaren herkesin maske taktığı sınıfta bir öğrenci artı çıkarsa, maske takmak koşuluyla eğitim devam edecek. Öğrenciler ve hoca 14 gün boyunca minimum 2 ders saati arayla, günde 2 kere ateş ölçümüyle peşine düşüp takip edilecek. Bu derslik, diğer sınıflardan farklı zamanlarda teneffüse çıkacak.

ÖĞRENCİLERDEN HERHANGİ BİRİNE POZİTİF TANISI KONULMASI DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Öğretmenin ve öğrencilerin kurallara uygun şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, Öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder. Öğretmenler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla eğitim vermeye devam eder.

Pozitif olgu meydana çıkan sınıfta tahsis alan öğretmenler ve o sınıfın öğrencileri, mektep kadar 14 gün boyunca asgari 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak alev ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanır.

Semptom veya yüksek ateşi saptama edilen birey sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık Durumu kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/hoca okula devam eder, aksi durumda ise olgu olarak kabul edilir. Benzer sınıfta ikinci defa olgu çıkarsa derslik öğrencilerin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir.

HOCA POZİTİF VAKA ÇIKARSA, OKULDA TÜM MESLEKTAŞLARI TEMASLI KABUL EDİLİR

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, okul açık havada riskli bir teması yoksa, ilk pozitif vaka meydana çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilir ve maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenlerin mektep tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kere belirti sorgulaması yapılarak alev ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Okul tarafından 14 gün baştan başa jurnal iki kere bulgu sorgulaması ve ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom bildiren ya da yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık Durumu kuruluşunun değerlendirmesine tarafından okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

ÖĞRETMENİN OKUL DIŞINDA RİSKLİ BİR TEMASI VAR İSE NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Eğer öğretmenin mektep dışında riskli bir teması var ise, diğer öğretmenler ve birincil olgu meydana çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, okul kadar 14 gün her tarafında asgari 2 ders saati arayla günde iki kez bulgu sorgulaması yapılarak alev ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Belirti bildiren ya da yüksek ateşi tespit edilen kişiler sıhhat kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık Durumu kuruluşunun değerlendirmesine tarafından kişiler okula devam eder veya olgu olarak kabul edilir. Öğretmenlerin kuralına yerinde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske taktığı, öğrencilerin maske takmadığı ya da yamalı taktığı durumlarda, sınıfta yer alan bütün öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder.

ÖĞRETMENDE KOVID-19 POZİTİF OLGU SAPTANMASI DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Öğretmenin ve öğrencilerin aralıksız şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına yerinde maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, mektep göre 14 gün her tarafında minimum 2 ders saati arayla günde iki kere belirti sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Belirti belirten ya da yüksek ateşi tespit edilenler afiyet kuruluşuna yönlendirilir. Afiyet kuruluşunun değerlendirmesine kadar bu kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

SERVİSLERDE, ÖĞRENCİLERDEN BİRİNDE POZİTİF VAKA SAPTANMASI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Servis şoförü/kılavuz personel, kurallarına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullandığı, öğrencilerin maske takmadığı veya yamalı taktığı durumlarda,

Öğrenciler yakın temaslı kabul edilir ve bu servisteki öğrenciler eve gönderilerek 14 gün baştan başa temaslı takibine alınır.

Servis şoförü/rehber personel temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Semptomlar açısından kendini peşine düşüp takip eder.

Servis şoförü/rehber personel ve öğrencilerin kurallarına uygun olarak ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder. Servis şoförü/rehber personel temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla çalışmaya devam eder.

Okulda pozitif vaka çıkarsa ne olacak? İşte madde madde Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rehberi

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir