Orta Çağ’da sihir ve muska olarak kullanılan işlemeli piton derisi, operasyonda ele geçirildi

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına yönelik iki aylık teknik ve fiziki takip sonucunda merkez Haliliye ilçesindeki bir adrese operasyon düzenledi.

MUSKA OLARAK KULLANILIYORMUŞ

Yapılan aramada, sihir ve muska olarak kötü ruhları kovmak, uzak tutmak amacıyla Orta Çağ’a kadar kullanıldığı ve Mısır kökenli olduğu tahmin edilen, üzerine elle işlenmiş çok sayıda figürün bulunduğu yaklaşık 4 metre uzunluğunda piton derisi ele geçirildi.

Tarihi eser operasyonunda, Ortaçağ'a ait işlemeli piton derisi ele geçirildi

5 DİNİ KİTAP, 2 DİNİ YAZIT

Operasyonda ele geçirilenler arasında ayrıca, Orta Çağ’dan kaldığı değerlendirilen 5 dini kitap, 2 deri üzerine el yazması dini yazıt, iki kitap kutusu ve dini yazıların bulunduğu parşömen var.

Gözaltına alınan iki şüpheli, işlemleri için Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Tarihi eser operasyonunda, Ortaçağ'a ait işlemeli piton derisi ele geçirildi Tarihi eser operasyonunda, Ortaçağ'a ait işlemeli piton derisi ele geçirildi Tarihi eser operasyonunda, Ortaçağ'a ait işlemeli piton derisi ele geçirildi Tarihi eser operasyonunda, Ortaçağ'a ait işlemeli piton derisi ele geçirildi

Orta Çağ'da sihir ve muska olarak kullanılan işlemeli piton derisi, operasyonda ele geçirildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mehmet Fatih Aslan

About admin

Check Also

Nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü Ordu'da yeni kısıtlamalar getirildi

Nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü Ordu’da yeni kısıtlamalar getirildi

Sağlık Bakanlığı, ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir