Ortaöğretim KPSS bugün başladı: Geç kalanlar ve ehliyetle gelenler sınava alınmadı

Ulus Personel Seçme Sınavı Ortaöğretim (2020-KPSS Ortaöğretim) bugün 81 ilde gerçekleştiriliyor. Saat 10.15’te başlayan sınavda adaylara 120 sorudan oluşan “Genel Kabiliyet” ve “Genel Kültür” testleri uygulanıyor. Adaylara 130 dakika zaman verilecek. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde de sınava girecek adaylar aileleriyle birlikte kampüs girişine geldi.

İstanbul'da KPSS... Geç kalanlar, istenen kimlik belgelerini sunamayanlar sınava giremedi

GECİKENLER OLDU

Sınav evraklarını belirten adaylar buradan sınava girecekleri fakültelere dürüst gitti. Bir Takım adaylar sınava erken gelirken bir takım adaylar geç kaldığı için imtihan binalarına alınmadı. Sınava, kimlik belgesi yerine ile sürücü belgeleriyle gelen iki adayı polis ekipleri araçlarına alarak evlerine götürdü. Fakat saatin 10.00’ı geçmesinden nedeniyle adaylar sınava girecekleri binalara alınmadı.

İstanbul'da KPSS... Geç kalanlar, istenen kimlik belgelerini sunamayanlar sınava giremedi

EHLİYETLE SINAVA GELDİĞİ İÇİN BİNAYA ALINMADI

Kızını sınava getiren Özlem Akbaş, “Yakın yerde oturuyoruz. Otobüsle rahatlıkla geldik. Kızım biraz tezcanlı ‘Anne geç kaldık’ diye. Allah’a şükür geç kalmadık.” İfadelerini kullandı.

Nuray Ertek ise, “Çocuğum ehliyeti ile geldiği için sınava kabul etmediler. Polis her zamanki gibi yardımımıza yetişti. Onu kaymakamlığa götürüp yetiştirecek inşallah.” şeklinde konuştu.

İstanbul'da KPSS... Geç kalanlar, istenen kimlik belgelerini sunamayanlar sınava giremedi

“BEN BUNU BAKKALDAN ALMIYORUM”

Sınava ehliyetle geldiği için alınmadığını belirten Renas Neşeli, “Sınava almadılar. Her sene sınava ehliyetle giriyorum. Üstünde T. C. Kimlik numaram ve resmim var. Lakin yaptıkları muamele bu. Bir sene her tarafında çalışıyorsun sırf şundan nedeniyle almıyorlar. Ben bunu bakkaldan almıyorum, bunu esnaf satmıyor. Polis tezgâhtar oldu Allah razı olsun. Evimize kadar götürdü, bulamadık. Geri getirdi. Saat 10.00’dan sonradan kapattılar. Giremeyenler var. Kapıda ağlayanlar oldu. Çocuğun birisi zamanında geldi. Kol saatinden dolayı giremedi. Çıktı bitmiş geldi, kapıyı kapatmışlar. ÖSYM yetkilileri hiçbir şekilde almadılar.” dedi.

TAKI VE SAATE İZİN YOK

Avcılar’daki Sabancı 50’nci Sene Anadolu Lisesi’ne zamanında gelerek binaya giren 2 namzet salondaki kimlik kontrolleri esnasında içeriye nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi ile geldi. Yanlarında diğer kimlik bulunmayan adaylar sınava giremedi. Genç bir namzet uyarıya rağmen binaya üzerinde takı ve saati ile girerken görevlilerin uyarısı üzerine binadan çıkarıldı.

Namzet, kapının önünde bekleyen annesine takılarını verdi.

İstanbul'da KPSS... Geç kalanlar, istenen kimlik belgelerini sunamayanlar sınava giremedi

GECE VARDİYASINDAN ÇIKIP GELMİŞ

Hemen bitişikteki Abdulkadir Uztürk Ortaokulu’nun kapıları da saat 10.00’da kapatıldı. Ama, saat 10.05’te gelen iki aday ile sonradan gelen 3 namzet okulun dış kapısından içeri giremedi. Görevlilere sınava giriş kağıdında sınavın başlangıç saatinin 10.15 olduğunu, bu saatten önce geldiklerini belirterek içeri alınmalarını söyleyen adaylar binaya giriş saatinin fazla minik yazıldığını bu nedenle gözlerine çarpmadığını savundu. Sınava alınmayan bir namzet ise gece vardiyasından çıkıp geldiği için saat 10.00’dan önce buraya ulaşamadığını söyledi.

İstanbul'da KPSS... Geç kalanlar, istenen kimlik belgelerini sunamayanlar sınava giremediOrtaöğretim KPSS bugün başladı: Geç kalanlar ve ehliyetle gelenler sınava alınmadı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İlkay Dikici

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir