Parmak izi teşhisinde yerli yazılım dönemi: Biyometrik Bilgi Sistemi aktifleşiyor

Terör, adam öldürme, uyuşturucu, hırsızlık gibi çoğu olayın daha çabuk aydınlatılması konusunda kayda değer rol oynayan parmak izi teşhisinde yeni bir döneme giriliyor. İçişleri Bakanlığı, yerli ve millî yazılım olan Biyometrik Bilgi Sistemi’ni önümüzdeki sene etkin hâle getirmek için düğmeye bastı.

DIŞA BAĞIMLILIK ORTADAN KALKTI

Türkiye gazetesinin haberine göre, sistem baştan sona, bütün biyometrik verileri işleme, adli inceleme, kimlik tanınma ve doğrulama işlemleri yapılabilecek. Bu sistem doğru dışa bağımlılığın ortadan kalktığını açıklayan Bakanlık yetkilileri, tekrar yerli ve ulusal olarak, bu alanda yazılım yapabilen dünyada 7 ülkeden biri olma hedefine de ulaşıldığını vurguladı.

117 BİN DURUM ÇÖZÜLDÜ

Öte yanlamasına, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasındaki parmak izi paylaşımı doğru birçok kilit durum çözüldü. Bugüne kadar 490 bin 849 olaya ait 466 bin 745 olay yeri izi incelendi. Yapılan araştırmalar sonucunda 118 bin 45 şüphelinin olayla bağlantısı olduğu tespit edildi. Parmak izi uygulamasıyla 117 bin 648 olayın çözülmesi sağlandı.

BİRÇOK DURUM AYDINLIĞA KAVUŞTU

Söz konusu olaylardan 3 bin 579’u terör, 2 bin 468’i adam öldürme, 6 bin 316’sı uyuşturucu, 88 bin 288 hırsızlık, 16 bin 997’i de öteki suçlar. Bu Vesile Ile olayın failleri yakalanırken, birçok durum da aydınlığa kavuşmuş oldu. Keza, bugüne değin 34 bin 583 olayın data ve görüntüleri sisteme girildi. Bu görüntüler baştan sona de 9 bin 398 olay çözüldü.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir