Paşinyan imzayı attı! İşgalci Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu

Azerbaycan ordusu, işgal aşağıda yer alan topraklarını kurtarmak amacıyla 27 Eylül’de başlattığı operasyonda büyük ilerleme kaydederken, Dağlık Karabağ‘ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa bölgesinde de kontrolü sağladı. Bu gelişme sonrası iyice köşeye sıkışan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, teslim olma belgesini imzaladı.

KARABAĞ’DAN 15 GÜN İÇİNDE ÇEKİLECEKLER

Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre; Azerbaycan ordusu bugüne değin işgalden kurtardığı mevkilerde kalacak. Bölgede Türk ve Rus güçleri konuşlandırılacak. Ermenistan işgal aşağıda tuttuğu 7 rayonun 5’inden hemencecik, 2’sinden 15 gün içinde çekilecek. Ermenistan’dan Karabağ’a ve Azerbaycan’dan Nahcivan’a toplam 2 koridor oluşturulacak.

“İMZALANAN ANLAŞMANIN METNİ İNANILMAZ DERECEDE ACI VERİCİ”

Paşinyan, “Yurttaşlarım ben bizim için fazla ağır bir kararı kabul ettim. Karabağ’da savaşın bitmesine dair uzlaşma imzaladım. İmzalanan anlaşmanın metni benim için fantastik derecede acı vericidir. Bu kararı ben savaş durumunu içten çözümleme ederek verdim. Şimdiki durumda bu en doğru karardır” dedi.

SON DURUM

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 5 büyük kasaba merkezi, 3 kasaba ve 240 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir