Peş peşe gelen başarılı aşı çalışmalarının arkasından DSÖ’den izah etme: Etkilerini bilmiyoruz

Koronavirüs salgını tüm etkisini ile devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü‘nden de virüs ile ilgili talimat sürüyor. DSÖ, bütün dünyadaki yaşlılar ve ağır hastaların dört gözle beklediği aşı haberleri ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

DSÖ)Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre‘nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi. Kovid-19’a karşı mücadelenin “hayat ve geçim” arasında bir seçim olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, “Ekonomileri açmanın en süratli yolu virüsü yenmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, kuzey yarımküredeki vaka artışlarına dikkati çekerek, “derhal, bir takım ülkelerde gördüğümüz vakalardaki artıştan son derece endişeliyiz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da afiyet çalışanları ve afiyet sistemleri kırılma noktasına doğru sürükleniyor.” uyarısında bulundu.

Peş peşe gelen başarılı aşı çalışmalarının ardından DSÖ'den açıklama: İhtiyatlı iyimserlik içindeyizDünya Sağlık Durumu Örgütü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

G20 LİDERLERİNE ÇAĞRI

DSÖ’nün salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı (ACT Accelerator) ile DSÖ benzeyen güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkıda konuşan Ghebreyesus, “G20 liderleri bu hafta sonu buluşacak. Bu, ACT Accelerator ve COVAX’a mali ve siyasi açıdan taahhütte bulunmaları için bir fırsattır. Bu Vesile Ile, birlikte bu salgını şipşak sona erdirebiliriz.” diye konuştu.

Ghebreyesus, Avrupa Komisyonu, Fransa, İspanya, Güney Kore, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın COVAX’a 360 milyon ABD doları taahhüt ettiğini belirterek, yeni katkılarla taahhüt edilen toplam tutarın 5,1 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Vaat edilen rakamın çok kayda değer olduğunun altını çizen Ghebreyesus, ancak “yaşam kurtarmak, sıhhat sistemlerini stabilize etmek ve Kovid-19 araçlarının (aşı, çare ve tıbbi ekipmanlar) seri bir şekilde kullanıma sunulması” için DSÖ’nün acele 4,2 milyar dolara daha gereklilik duyduğunu aktardı.

Ghebreyesus, salgınla mücadelede, 2021 için ise 23,9 milyar dolara ihtiyaç duyduklarını açıklama etti.

“REHAVET ZAMANI DEĞİL”

Kovid-19 aşı çalışmalarında ise “yiğitlik verici” haberler aldıklarını vurgulayan Ghebreyesus, bununla birlikte gelecek aylarda piyasaya sürülecek Kovid-19 tedavilerinde (aşı-hap) “ihtiyatlı iyimserlik” içinde olduklarını bildirdi. Ghebreyesus, “Acilen rehavet zamanı yok.” dedi.

“AŞILARA İLİŞKİN ÖYLE FAZLA SORU İŞARETİ VAR”

Aşı çalışmalarına ilişkin bir soruyu cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise Alman BioNTech ve Amerikan Pfizer ortaklığı aşısı (yeni tür biyoteknolojik üretim mRNA aşısı) ve Moderna’nın ürettiği aşılarda “yüksek etkinlik” gördüklerini söyledi.

Swaminathan, fakat bu aşıların koruma süresi, ağır hastalıklar üzerinde ve özellikle yaşlılar elde etmek üzere öbür daha aşağı popülasyonlar üzerindeki etkisi hakkında hala öyle çok soru işareti olduğunu vurguladı.

Bu yüzden klinik deneylerden veri toplanmaya devam edilmesini umduklarını belirten Swaminathan, “Önümüzdeki haftalarda şimdi devam etmekte olan öteki aşı denemelerinden daha fazla netice almayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

DSÖ Ivedi Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise aşı çalışmaları için, “Realist bir umudumuz olmalı ama az önce orada değiliz.” ifadesini kullandı.

SIRT SIRTA ÜMİT VERİCİ HABERLER GELMİŞTİ

Amerikan hap şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Kovid-19’a karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse aleyhinde yüzde 90’dan pozitif etkin olduğu bildirilmişti.

BioNTech’in arkasında Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’dan Kovid-19 karşısında geliştirilen aşıyla ilgili umutlu haber gelmişti.

Moderna, hala süren çalışmadan elde edilen birincil verinin, aşısının yüzde 95,4 etkin olduğunu ortaya koyduğunu açıklamıştı.

Peş peşe gelen başarılı aşı çalışmalarının ardından DSÖ'den açıklama: Etkilerini bilmiyoruz

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Altuğ

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir