Pfizer aşı testlerine katılan gönüllüler tabi etkilerini anlattı: Ağır bir halsizlik vardı

Pfizer ve Alman BionTech SE firması kadar geliştirilen üçüncü aşının 6 ülkede gerçekleştirilen testlere 43 binden pozitif birey katıldı.

Mirror gazetesinin haberine kadar, bir takım gönüllüler baş ağrısı, ateş ve karoser kırgınlığını şikayet etti. Öteki gönüllüler de aşıdan daha sonra durumlarını ‘ağır mahmurluk’ ile karşılaştırarak alt etkilerin özellikle ikinci iğneden daha sonra güçlendiğine dikkat çekti. Gönüllülerden biri, Pfizer aşısından sonraki durumu, grip aşısından sonraki tabi etkilere benzetti.

GÖNÜLLÜLER HANGİ AŞININ YAPILDIĞINI BİLMİYOR

Araştırmaya katılanlar iki gruba ayrılırken bir kısmına reel aşı yapılmış diğerlerine ise plasebo yani abes aşı yapılmıştı, fakat gönüllüler hangi aşının yapıldığını bilmiyordu.

AŞININ BAŞARI ORANI YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE

Daha önce Pfizer ve BioNTech, geliştirdikleri Kovid-19 aşısının üçüncü araştırma aşamasının başarılı olduğunu ve yüzde 90’ın üstünde etkinliğe erişildiğini duyurmuştu.

AŞININ İKİ DOZU 318 LİRA OLACAK

Koronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in, gelen olumlu verilerinin arkasından bu ay içinde ABD’ye koronavirüs aşısı için onay başvurusunu sunacakları belirtildi. Pfizer, ABD hükümeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık uzlaşma imzaladı. İki doz halinde uygulanan bu aşının ABD’deki fiyatlandırılmasında doz başına 159 TL, iki dozunun ise 318 TL olacağı bildirildi.

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir