Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı, duruşma huzurunda yargılanacak

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan davalı Cemal Metin Avcı‘nın duruşmaya Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılma talebi mahkemece reddedildi.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davalı avukatlarının 15 Ekim’de mahkemeye başvurarak sanığın duruşmaya SEGBİS ile katılmasını istek ettiğini hatırlattı.

Sanık müdafilerinin birtakım görünmeyen gerekçelerle sanığı duruşma huzurundan kaçırmak istediklerini öne süren Epözdemir, “Sanık Cemal Metin Avcı’nın müdafilerinin, sanığın duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılması yönündeki talebinin reddine karar verilmesini istedik.” dedi.

Epözdemir, sanığın savunması alınırken jest ve mimiklerinin yargılamanın en temel hususlardan biri olduğuna dikkati çekti.

Davalı bakımından böyle bir imtiyazın sağlanmasının hukuka yerinde olmayacağı kanaatinde olduklarını dile getiren Epözdemir, “Nitekim buna ilişkin itirazımızı etraflıca yazdık ve mahkeme talebimizi kabul etti. Duruşmada hazırlanmış edilmesine karar verdi. Bu karar adaletin tecellisi ve bedensel gerçeğin ortaya çıkması bakımından çok daha isabetli oldu.” ifadelerini kullandı.

Epözdemir, Afyonkarahisar T Tipi Kapalı İnfaz Kurumunda esir yer alan sanığın 9 Kasım’da Muğla 3. Ağır Cinayet Mahkemesinde yargılanmasına başlanacağını bildirdi.

Durum

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz’da Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden yeniden haber alınamamıştı.

Ailesinin, Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan şahısların listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek adap tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Kesin Olmama üzerine gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, birincil ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de delilleri görünce bir zaman dostluk yapıp ayrıldığı Gültekin’i senet evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan daha sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmişti.

Avcı, çıkarıldığı nöbetçi sulh suç oluşturan hakimliğince tutuklanmıştı.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, davalı hakkında “canavarca hisle öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Durmuş Genç

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir