Prof. Dr. Alev Kara: Türkiye’de koronavirüs aşısı yüzde 99.9 ücretsiz olur

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk‘te Ahmet Hakan’ın sunduğu Nesnel Alan programında koronavirüs aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“YÜZDE 99.9 ÜCRETSİZ OLUR”

“Türkiye’nin özelliği şu, bilhassa çocukluk çağındaki aşılarımız ve risk grubu dediğimiz aşıya ihtiyacı olan grubun aşıları devlet göre karşılanıyor” diyen Kara, Türkiye’de koronavirüs aşısının yüzde 99.9 bedava olacağını söyledi.

“KISITLAMALARIN İLK FAYDASINI 10 GÜN DAHA SONRA GÖRMEYE BAŞLARIZ”

Ahmet Hakan’ın “Cumartesi gününden itibaren kaç gün sonradan bu kısıtlamaların faydasını görmeye başlayacağız?” sorusuna cevap veren Prof. Dr. Alev Kara, “İlk işaretlerini 10 gün sonra görmeye başlarız ama ana etkisini 14 ile 21. gün aralarında görmeye başlayacağız. Anında bu etkiyi görme şansımız yok. Bugün bu virüsü alan bir kişinin bulgularının 5 ila 7 gün sonra çıkacağını düşündüğümüz süre ilk etkiyi göreceğimiz zaman 10 ila 14. günlerde lakin belirlenmiş tesir ise 14 ve 21. günlerde başlayacak. Çünkü şöyle düşünün diyelim ama ben bugün bu virüsü aldıysam eve götürdüğüm anda beraber bulunduğum kişilere yayma ihtimalim var bu da 7 ila 10 gün ekleyecektir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VAKA SAYISI AÇISINDAN AVRUPA’DAN DAHA MI KÖTÜ?

Avrupa ile Türkiye’yi vaka sayısı açısından kıyaslayan Kara, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa ile baktığımız süre nüfus yoğunluğunun büyük olduğu şehirleri karşılaştırmak gerekir. üstelik sağlık hizmetinin verilebilirliği ve sürdürülebilirliği. Böyle değerlendirdiğimiz zaman Avrupa’dan iyi durumda olabiliriz fakat böyle devam edebilir mi? O yüzden bizim müdahale etmemiz ve önlem almamız koşul.”

Prof. Dr. Ateş Kara: Türkiye'de koronavirüs aşısı yüzde 99.9 ücretsiz olur

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir