Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan jurnal olgu sayısına ilişkin çarpıcı sözler

Koronavirüste can kaybı ve hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. Önemli oranda gelişen sayılarla birlikte Türkiye genelinde bazı kısıtlamalar ise geri döndü. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgında son durumu Başkent Kulisi programında değerlendirdi.

JURNAL OLGU SAYISI TAHMİNİ KAÇ?

Haber 7’de yer alan habere göre; koronavirüs salgınının en başındaki döneme tarafından 10 katı daha ağır bir salgın döneminde olunduğunu bildiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Mart-Nisan dönemindeki durumun 10 katı daha ağır bir salgın dönemindeyiz. Çin ve bir takım ada ülkeleri hariç bütün ülkeler fazla ağır etkilendiler. Olgu sayısını bilemiyoruz. Tahmin veya bir hesaplama yaptığınız süre belirli kriterlere bakmanız lüzumlu. Ağır hasta sayısıyla hesapladığınız vakit, 10 katı dek rakam civarında düşünülebilir. Tabii tespit edilemeyenler de var. Bütün dünyada aynı şekilde” ifadelerini kullandı.

“KRONİK HASTALIĞI OLANLAR VİRÜSÜ DAHA AĞIR ATLATIYOR”

“Kronik hastalık gibi şeyler olan birisi fazla daha az virüsle hastalığı daha ağır geçirebiliyor” diyen Prof. Dr. Ceyhan, “Vücudun bağışıklık sistemiyle virüsler aralarında savaş bu. Bazen fazla virüs alıyorsunuz, kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. O pozitif miktarda virüs yenemiyor. Fakat diyelim ki yaş, kronik hastalık gibi şeyler olan birisi fazla daha eksik virüsle hastalığı daha ağır geçirebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“VİRÜS VÜCUDA GİRDİKTEN SONRADAN BÜTÜN HÜCRELERE GİRİYOR”

Mehmet Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 aydan sonradan vasilik devam ediyor mu etmiyor mu onu vakit gösterecek. Artı çıkan iyileşenler 6 ay korunuyorlar. Bu testin birincil hafta içinde duyarlılığı maksimum yüzde 68. İkinci haftada yüzde 50’ye, üçüncü haftada yüzde 38’e düşüyor. Bu virüs vücuda girdikten sonradan bir hücrenin içine giriyor. Hücreyi patlatıyor, açığa meydana çıkan virüsler derhal yanındaki hücreye giriyor. Test yaptırdığınızda patlama anındaysa pozitif, çoğalma anındaysa olumsuz çıkıyor”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan günlük vaka sayısına ilişkin çarpıcı sözler

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir