Prof. Dr. Murat Yılmaz: Koronavirüs damlacık yoluyla kolay bir şekilde bulaşabiliyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, vakayla temaslı olmak için illa değmek gerekmediğini belirterek, “Bazıları dokununca virüsün bulaştığını sanıyor. Zaten artık tokalaşmıyoruz, öpüşmüyoruz. Virüsün en manâlı bulaş yolu, damlacık dediğimiz solunum yollarıyla oluyor” diye konuştu.

“HASTALIĞIN ŞİDDETİ HERKESTE FAZLA FARKLI”

Entübe olanlardan 96 yaşındaki hastayı da iyileştirip taburcu ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “30 yaşında hastalığı fazla ağır seyrettiği için kaybettiğimiz hastalarımız da var. Rahatsızlık herkeste farklı seyrediyor. Şiddeti herkeste fazla ayrı. O nedenle altta yatan hastalığına da ast. Bazı genç yaşta hastalığı ağır seyrediyor, bazıları 96 yaşında Covid-19’u atlatabiliyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Murat Yılmaz: Koronavirüs damlacık yoluyla kolay bir şekilde bulaşabiliyorProf. Dr. Murat Yılmaz

“CÜMBÜR CEMAAT BU SÜREÇTE DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Yoğun bakım servisinde bütün ekibin özveriyle çalıştığına dikkat çekici eden Yılmaz, herkesin bu süreçte fazla daha uyarı etmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle sosyal ortamlardan virüsün çok basit bulaştığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Vakayla temaslı elde etmek için illa değmek gerekmiyor. Bazıları dokununca bulaştığını sanıyor. Zaten artık tokalaşmıyoruz, öpüşmüyoruz. Virüsün en manâlı bulaş yolu, damlacık dediğimiz solunum yollarıyla oluyor. Maske, sosyal mesafe, el hijyeni fazla önemli. Benzer ortamda çalıştığımız enfekte olan mesai arkadaşlarımız oldu fakat daima maskeyle çalıştığımız için kendimizi koruduk.”

“AÇIK YA DA KAPALI ORTAMDA VİRÜS KOLAYCA BULAŞABİ,LİYOR”

Virüsün kimden geleceğinin belli olmadığına değinen Yılmaz, açık veya kapalı her ortamda virüsün zahmetsizce bulaşabildiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Murat Yılmaz: Koronavirüs damlacık yoluyla kolay bir şekilde bulaşabiliyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir