Prof. Dr. Özlü’den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen günkü koronavirüs toplantısı sonrası açık test uygulaması başlatıldığını açıklayarak 25 Kasım‘ın koronavirüs tablosunda semptom göstermeyen korona vakalarının sayısını 28 bin 351 olarak açıklamıştı.

“BU VAKA SAYILARINI BEN DE GÖRMÜYORDUM”

Olgu sayılarıyla ilgili olarak Haber Global canlı yayınında açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Veciz, şunları söyledi:

“Bu vaka sayılarını ben de görmüyordum lakin biz il çaplı ya da bir takım toplantılarda jurnal olarak bazı verileri görüyorduk. Genel itibarıyla hasta sayıları, yatan hasta, ölüm sayıları üzerinden hesaplarımızı yapıyorduk. Bir Takım aritmetik hesaplamalarla günlük olgu sayıları hakkında bazı tahminler yapıyorduk.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İmzalar atıldı! Türkiye ile Katar arasında 300 milyon dolarlık anlaşmaİmzalar atıldı! Türkiye ile Katar aralarında 300 milyon dolarlık anlaşmaYuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Yuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Karantinadaki oğluna ekmek götürürken, gördükleri karşısında ağladıKarantinadaki oğluna ekmek götürürken, gördükleri karşısında ağladı

“ÇEVREMİZDE 1-2 KİŞİ VİRÜSÜ TAŞIYOR”

Test yapılmayıp asemptomatik olarak dolaşan fazla daha artı insan var. Bugün mesela 28 bin bulaştırıcı birey olduğunu öğrendik fakat öğrenmediğimiz ne dek kişi var onu bilmiyoruz. 28 bin sadece düne ait, her gün on binlerce kişi virüsü bulaştırıcı olarak aramızda dolaşıyor şimdi. şu anda karşılaştığımız herkesin virüsü taşıyor olma olasılığı var. Mutlaka çevremizde 1-2 birey virüsü taşıyor. Rakamlar onu gösteriyor.

“UMARIM BU RAKAMLAR FARKINDALIĞIMIZI ARTIRIR”

Pek fazla ülkede daha fazla vaka sayıları var ve bunlar paylaşılıyor. ABD’de günde 160-180 bin vakalar oldu. Bunu biliyor elde etmek insanların uyarı etmesi sonucunu otomatik olarak doğurmuyor. Uzakdoğu toplumlarında bunu denetim edebildiler, daha erken dönemde kısıtlamalara gerek kalmadan toplum düzen gösterdi lakin bizde, ABD’de, Avrupa’da olmadı. Umarım bu rakamlar birazcık daha farkındalığımızı artırır.”

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir