Profesörün ‘Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz’ paylaşımı tepki çekti

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi Yaban Hayatı Ekolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya’nın, “Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz” paylaşımı sosyal medyada tepki çekti.

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülen, 22 gün önce Trabzon’da halsiz halde bulunduktan daha sonra bakımı yapılarak doğaya salınan yakalı toy kuşunun Yozgat’ta tüfekle vurulması av tartışmalarını yeniden başlattı. Tartışmalara sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımla katılan KTÜ Yaban Hayatı Ekolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, avcılığın yasaklanarak hayvanların korunamayacağını savundu. Prof. Dr. Başkaya paylaşımında, “Karabağ, baston ile yok tabanca ile alındı. Oyuna gelmeyelim. Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz. Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır. Avcılık bir hayat biçimidir. Cümbür Cemaat evden işe, oradan sosyal medyada güya doğasever olmaya yönlendiriliyor. Silahlı Türk’ün düşmanı bir üst zihin grubu, işi anında kasti bir şekilde avcılara mal etti, kimileri de avcılara hakareti marifet saydı. Avcılık tanzimattan beri bizde horlandı, batıda yeşertildi. Hiçbir tür, avcılar tarafından yok edilmedi. Av hasattır. 500 kuş türünden 20 kadarı av türüdür ve nesilleri devam ediyor. Türk avcısına, Afrika kabilesi muamelesi yapanların derdi belli. Esasen, avcıların el sürmediği türler değil oluyor. Avlanmayan türleri kim yok ediyor, sebepler neler; habitat kaybı, kediler, cama çarpmalar, zehirler birincil sırada. Hukuki avcılık neden bir tek bizde böyle sorun oluyor; Çünkü, biz Türk’üz, biliyorlar ama Türklerin bu dünyada önemli bir görevi var” ifadelerine yer verdi.Başkaya’nın paylaşımları sosyal medyada tepki çekti. 

Profesörün 'Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz' paylaşımı tepki çektiProfesörün 'Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz' paylaşımı tepki çektiProfesörün 'Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz' paylaşımı tepki çektiProfesörün 'Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz' paylaşımı tepki çektiProfesörün 'Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz' paylaşımı tepki çekti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Selay SAYKAL

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir