REM Uykusu Ve Yeme Rutini Arasındaki İlginç Araştırma

Araştırmacı bilim adamları, fare canlısının REM uykusundayken kendi beyninin belli bölgelerine bir grup işaretler göndererek yemek yeme alışkanlığını değiştirmeyi başardı. Beklenmedik şekilde keşfi oluşturulan bu bağlantıların, istikbal senelerde zayıflama ya da kilo alma hedefi ile kullanılabileceği biliniyor. REM Uykusu Ve Yeme Rutini arasındaki bağlantı bu şekilde ortaya çıkıyor. İsviçre kökenli incelemeci bilim adamlarından oluşmuş bir bilim adamı ekibi, Rem uykusu ile ilgili oluşturulan çalışmalarda bir grup enteresan neticeler elde etti. Tüm uğraşlar ve çalışmalara karşın bu güne kadar gizemini korumaktan hiçbir şey eksiltmeyen REM uykusu, bilhassa rahatlama sürecimiz amacıyla olağanüstü mühim ilaveten benzerseniz uykunun aşamaları şeklinde biliniyor. Tüm memeli canlılarda belirleme edilen bu mühim uyku aşaması, sıradan halk arasında süratli bir şekilde kendi gözlerimizin hareketini gerçekleştirebileceğimiz uyku aşamalarından biri şeklinde de tanınır.

REM Uyku Rutini Ve Yeme Alışkanlığı

Beyinimizin sırada uykuya kıyasla daha çok işe yaradığı ilaveten Lusid Dream şeklinde de tanınmış gerçeğe yakın rüyalarımızı da algılamamızı sağlayan uyku evresi ile ilgili incelemeler sağlayan incelemeci bilim adamları, belirti edilen yemek yeme bağımlılıkları ile bağlantılı olduğunu fak etti. Daha az yiyecek kullanımı oldu. Rem isimli uykuda lateral hipotalamus aktivitesinin önüne geride bıraktığımız kemirgen hayvanlar, uyumadıkları vakitlerde bir yandan yedikleri yemek sayısını bir yandan da yalnızca gecenin işe karışmasından sonra yemek yeme davranışları üstünde bir kısım günlük kalıcı tesirler meydana çıktı. Araştırma dosyasını yazan şahıs olan Lukas Oesch, “Hipotalamusda oluşturduğumuz sinirsel tesirsinin bu farelerin bu davranışını ne kadar kuvvetli ve kalıcı bir şekilde tesir oluşturmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadesini kullandı. Birkaç günlük sistem kurulmuş bir şekilde uyumaktan sonra bile yemek yeme alışkanlığında tesir meydana getiren bu tekniğin canlılar tesirsinde hangi şekillerde kullanılması gerektiği bu zamanlarda bilinmiyor.

REM Uykusu Ve Yeme Rutini Araştırmasında Yeni Gelişmeler

Bu zamanlarda tecrübe edinin daha çok erken aşamalarda olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte meydana çıkan mekanizmanın gerçek hayatta da bu canlıların beslenme sistemini hangi yönde tesirlediği her yönde tesirlediği bilinmiyor, ancak incelemeci bilim adamları bunun bir tür uyku resetleme mekanizması olabileceği düşünüyor. Araştırmacı bilim adamları, Rem uyku mekanizmasına müdahalelerin canlılarda sorunlu yemek yeme bağımlılıklarına karışıp karışamayacaklarını açıklığa kavuşturmak hedefiyle incelemelerini devam ettiriyor. Eğer incelemelerdan mühim neticeler elde edilirse istikbal senelerde mide ameliyatı yerine beyne atılan sinyaller ile yemek yeme bağımlılıklarının azaltıldığını belirleme edebiliriz. REM Uykusu Ve Yeme Rutini Arasındaki Bağlantı haberini okudunuz. Diğer ilginç haberlere buradan ulaşabilir, Türklük hakkında yazılar yazdığım blogumu buradan okuyabilirsiniz.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir