RTÜK Spotify ve FOXplay’i ‘lisans başvurusu’ yapması için uyardı

İnternet radyo ve televizyonlarının RTÜK denetimine alt olmasından sonra böylece çok yayıncı kuruluş, Üst Komite’a lisans başvurusunda bulundu. “Netflix”, “Amazon Prime Video”, “Mubi” gibi milletlerarası bilinirliğe sahip yayıncılar da lisans için dilekçe süreçlerini başlatırken, dünya çapında etkinlik belirten bir takım kuruluşlar ise dilekçe yapmakta gecikti.

Üstteki Kurul, İzleme ve Değerleme Dairesi Başkanlığının incelemeleri neticesinde Spotify‘ın “https://open.spotify.com” ile FOXplay’in “https://www.foxplay.com.tr/” adreslerinden internet ortamında isteğe emrindeki yayıncılık faaliyeti gerçekleştirdiğini, Paylaş FM’in “http://www.paylasfm.com/” internet ortamından radyo yayını, Medyaport TV‘nin de “http://medyaporttv.com/” adresinden lisanssız televizyon yayını yaptığını belirledi.

“LİSANS BAŞVURUNUZU YAPIN, 3 AY DAHA DEVAM EDİN”

RTÜK, incelemelerin peşinde 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınlama Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayınlama hizmetlerinin internet ortamından sunumu” ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Alt Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in “İnternet ortamından yayınlama lisansı almadan yapılan yayınlama hizmetleri” maddeleri gereğince dikkat niteliğindeki duyurusunu yaptı.

Üst Kurul, duyurusunda, yayıncıların kullanım talebini taşıyan dilekçeleri ve taahhütnameyle yayınlama lisansı talebinde bulunabileceğini ve 3 avuç içi tekabül eden yayınlama lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, uygulama ardından yayıncıların 3 ay boyunca yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı.

LİSANS ALMADAN DEVAM EDİLEMEYECEK

Üst Kurul, duyuruda, belirli süre içerisinde ilave 3 aylık yayınlama lisansı ücretini peşin ödemeleri ama internet ortamından yayınlama lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanamaması durumunda, ilgili yayıncıların bir 3 ay daha yayın hizmetlerini sunabileceklerini bildirdi.

Duyurudan sonra lisans başvurusu yapmayanların 72 saat içerisinde yayınlarına son vermesi gerekiyor. Tatbik yapmamaları durumunda, RTÜK yasa gereği ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak ve sulh canice hakimliğinden ilgili yayınlama kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

RTÜK Spotify ve FOXplay'i 'lisans başvurusu' yapması için uyardı

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir