Rusya, Avangard balistik füzesini etkin ışık halkası getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in, “yenilmez” dediği Avangard balistik füzesi yer altındaki hangara yerleştirilerek etkin hale getirildi.

Rusya’nın 2018 yılında testlerini başarıyla gerçekleştirdiği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in testleri izlerken “yenilmez” olarak yorumladığı Avangard kıtalararası balistik füzesi geçtiğimiz yıl Rus ordusunun envanterine girmişti. Ses hızının 27 katı hızda ilerleyen bununla beraber düşey ve yatay pozisyonda ilerleyerek sınıfının en gelişmiş balistik füzesi olma özelliği taşıyan füze sistemi Rus ordusu kadar aktif ayla getirildi. Rusya tarafından 24-26 Kasım 2019 tarihlerinde Yeni START anlaşması prosedürlerine uygun bir şekilde ABD yoklama grubuna gönderilen füze sistemi ile ilgili Rus ordusu harekete geçti.

ABD ve Rusya arasında hala görüşmeleri devam eden fakat bir ilerleme kaydedilemeyen Yeni START anlaşmasının bitiş tarihi olan Şubat 2021 tarihine eksik bir vakit kala Rus ordusu Avangard füze sistemini faal ayla getirdi. Öteki ülkelerin füze savunma sistemlerini delebilen, bu sistemleri yıkım edebilme özelliği taşıdığı savunulan Avangard kıtalararası füze sistemi başkent Moskova’nın bin 478 km güneyinde Ural Nehri kıyısında yer alan Orenburg Bölgesi’ne konuşlandırıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı füze sistemlerinin yer altındaki hangara yerleştirilme sürecinin birkaç saat sürdüğünü duyururken bununla beraber füze sisteminin kurulmasının Rusya ordusunun 2020 yılı faaliyetlerinde yer aldığını aktarıldı.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir