Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan daha ucuz olacak

Koronavirüs salgınına karşısında dünyanın dört gözle beklediği aşıların fiyatları belirlenmiş olmaya başladı. ABD’li hap şirketi Moderna, geliştirdiği aşı adayını satın almak isteyen ülkelere doz başına 25 ila 37 dolar arasında fiyat biçti.

Moderna’nın açıklamasının arkasında Rus Sputnik V aşısının Pfizer/BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen aşılardan fazla daha düşük fiyatlı olacağı belirtildi.

SPUTNİK V’NİN AŞISI ÇOK DAHA DÜŞÜK OLACAK

Sputnik V’nin devlete ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Pfizer’in doz başına 19.50 dolar ve Moderna’nın 25-37 dolarlık açıkladığı aidat gerçekte birey başına 39 dolar ve 50-74 dolarlık fiyat anlamına geliyor. Pfizer, Sputnik V ve Moderna aşıları kişi başına iki doz biçiminde yapılıyor. Sputnik V’nin fiyatı çok daha düşük olacak” ifadelerine yer verildi.

Aşının yurt dıştan üretimi ve tanıtımına yatırım yapan Rusya Aracısız Yatırım Fonu (RDIF) sözcüsü yaptığı açıklamada, Sputnik V’nin fiyatının önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi.

RUSYA AŞIYI TESCİL EDEN İLK ÜLKE

Rusya, 11 Ağustos’ta geliştirdiği Sputnik V adlı aşı ile dünyada koronavirüs aşısını tescil eden birincil ülke olmuştu. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen aşı acilen aşama 3 çalışmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği‘nin Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının dozuna 15.50 euro ödeyeceği belirtilmişti. ABD’nin ise aynı aşı için doz başına 19.50 dolar ödeme oluşturacağı açıklama edilmişti.

Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li hap firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen koronavirüs aşısının yüzde 90’ın üstünde etkin olduğu açıklanmıştı. ABD’li hap şirketi Moderna da geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu duyurmuştu.

Rusya'da geliştirilen Sputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna'dan daha ucuz olacak

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir