Rusya’dan acayip Karabağ suçlaması: Türkiye şüphesiz Azerbaycan’a takviye veriyor

Rusya’nın Birleşik Milletler (BM) Kalıcı Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, bugünkü basın toplantısında, “Türkiye şüphesiz Azerbaycan‘a takviye veriyor. Bunu biliyoruz. Ama bu, bizim öteki tarafta olduğumuz ve Azerbaycan’a karşı Ermenistan’a destek verdiğimiz anlamına gelmiyor. Bu böyle değil. Biz adil çözüm, ateşkes, askeri operasyonların son bulmasından yanayız. Biz, her iki ülkenin bu gerilime son vermesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

“DIĞER ÜLKELERİN KATILIMI SORUNU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRİR”

Dağlık Karabağ sorununun çözümüne başka ülkelerin katılımının asistan olmayacağını, yalnızca durumu daha da kötüleştireceğini dile getiren Nebenzya, bütün taraflara maksimum itidal sergileme ve gerilimi yatıştırma üzerinde egzersiz çağrısında bulundu.

Rusya, ABD ve Fransa’nın mütareke ve önkoşulsuz görüşme çağrısını andıran Nebenzya, “Minsk Grubu eşbaşkanı ülkelerin liderlerinin bugün yaptığı izah etme, meseleyi yeni düzeye çıkarıyor ve liderlerin bu olaylara ne kadar ciddi yaklaştığını gösteriyor” diye konuştu.

Rus diplomat, “Bunun çatışan taraflar üstünde etkiye sahip olmasını umuyorum” diye kaydetti.

Rusya'dan tuhaf Karabağ suçlaması: Türkiye kesinlikle Azerbaycan'a destek veriyorVasiliy Nebenzya

“HER İKİ ÜLKEYLE ÖZEL İLİŞKİLERE SAHİBİZ”

AGİT Minsk Grubu’nun müzakerelere yardımcı olmaya hazır olduğunu söyleyen Nebenzya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lakin diyalogun esas koşulu, tarafların buna hazırlanmış olması. Maalesef duyduğumuz talimatlar tarafların hemen şimdi hazır olmadığını gösteriyor. Umarız, Minsk Grubu liderlerinin açıklaması bu durumu değiştirir”.

Dağlık Karabağ krizinin Rusya’da ciddi endişeler uyandırdığını belirten Nebenzya, “Bu, sınırlarımıza fazla yakın demek değildir ki, daha fazla Ermenistan ve Azerbaycan’ın bize yabancı ülkeler olmadığındandır. Bu halklar bize tanıdık olmayan yok. Her iki ülkeyle özel ilişkilere sahibiz” diye ekledi.

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir