Sağlık Durumu Bakanı Koca’nın müjdesini verdiği yerli koronavirüs aşısının imal safhaları görüntülendi

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çaba kapsamında geliştirilen yerli aşı çalışmalarının yürütüldüğü yürütüldüğü laboratuvarda incelemelerde bulundu ve çalışmalarla ilgili veri aldı.

Bakan Koca, cep telefonundan görüntülü olarak görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, yerli aşıda insan deneylerine geçildiğini müjdeledi. Koca, “Üç aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız.” dedi.

ÜRETİM SAFHALARI GÖRÜNTÜLENDİ

Bakan Koca’nın müjdesini verdiği ve insan deneylerine geçilen yerli koronavirüs aşı adayının üretim safhaları ilk olarak Anadolu Ajansı kadar görüntülendi.

19 HAYVANLA YAPILAN YERLİ AŞI DENEYİNİN TÜM AŞAMALARI

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde sosyal ağ hesabından ulusal aşıyla ilgili bilgilendirmede yer alan Bakan Koca, “Ulusal Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan (kendilerine ait olmayan bir geni taşıyan hayvan) aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Milli aşıya daha yakınız.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜ BİLİMDE”

Türkiye’de 13 aşı adayı çalışmasını olduğunu söyleyen Koca, “Ülkemizde 13 öbür Kovid-19 aşı adayı çalışmalarını çabucak sürdürüyor. Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı. Klinik safhaya gelen bütün aşı adaylarımız Türkiye Sağlık Durumu Enstitüleri Başkanlığımız (TÜSEB) tarafından destekleniyor. Türkiye’nin gücü bilimde.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca'nın müjdesini verdiği yerli koronavirüs aşısının üretim safhaları görüntülendi

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

HDP'den 'yeni parti sinyali' veren Ayhan Bilgen'e yanıt: Söylediği fikirler bu iktidara payanda olmasın

HDP’den ‘yeni parti sinyali’ veren Ayhan Bilgen’e yanıt: Söylediği fikirler bu iktidara payanda olmasın

Tutuklandıktan sonra, Belediye Başkanlığı‘ndan istifa eden ve bu süreçte partisi HDP’ye yönelik eleştirileri ile dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir