Salgınla mücadelede toplumda her 4 kişiden 3’ü tam kapatma istiyor

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması ile Ipsos; Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk olarak saptama edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeylerini, endişelerini, değişen davranışlarını ortaya koymaya devam ediyor.

TOPLUMUN YÜZDE 76’SI BÜTÜN KAPATMA UYGULAMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Ipsos’un gerçekleştirdiği Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması’nın 32. Döneminde; salgınla mücadele kapsamında son dönemde getirilen dağıtılmış kısıtlamalara dair kamuoyunun nabzı tutuldu. Bu kapsamda yeni kısıtlama kararlarından sonradan vatandaşlara minimum 15 süreyle temel ihtiyaçlar dışarıda bütün kapatma uygulanması gerekip gerekmediği soruldu. Toplumun %76’sı bütün kapatma uygulanması gerektiğini düşünüyor. Toplumun hafta sonu belirli saatler arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının tatmin edici bulmadığı, daha ayrıntılı ve uzun süreli bir sokağa çıkma uygulaması beklediği görülüyor.

BELİRLİ YAŞ GRUPLARINA YÖNELİK SOKAK KISITLAMASINA BÜTÜN TAKVIYE

Belirtilen yaş gruplarına karşın sokağa çıkma kısıtlaması dürüst bulunuyor. Büyüyen vaka sayıları nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ve 20 yaş altı bireylere yönelik sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ipsos’un geçtiğimiz hafta yaptığı araştırmada, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara karşın kısıtlamanın %76, 20 yaş altına yönelik kısıtlamanın %71 düzeyinde toplumda kabul gördüğü saptama edilmişti. Toplumun genelinin salgının teftiş altına alınması için getirilen kısıtlamalara olumlu yaklaştığı bu sonuçlarla vurgulanmış oldu.

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir