Sayıştay, İBB’nin annelere verdiği ücretsiz ulaşım kartını mevzuata aykırı buldu

Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 yılı denetleme raporu yayımlandı. 31 Mart 2019 lokal seçiminin iptal edilip 23 Haziran’da tekrarlanması nedeniyle yılın birincil yarısında AK Parti, son yarısında ise CHP’nin yönettiği İBB’nin teftiş raporunda uyarı çeken tespitler yer aldı. Bu tespitlerin başında da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaadi olan 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine verilen bedava ulaşım kartı geldi. Yaklaşık 100 bin annenin yararlandığı ücretsiz kartlar, mevzuata aykırı bulundu.

Sözcü’de bulunan habere göre, Sayıştay raporunda, toplu nakliye araçlarında bir takım günlerde bir takım kişiler için kesik-ücretsiz dilekçe hakkı verildiği oysa bu konuda yetkinin cumhurbaşkanında olduğu belirtildi. İBB’ninmevzuatında yer almadığı halde, bir takım günlerde tüm kişilere, bir takım günlerde ise öğrenci ve imtihan görevlileri, 0-4 yaşında çocuğu olan anneler gibi belirtilen bazı kesimlere ücretsiz olarak hizmetten yararlanma hakkı tanıdığı hatırlatıldı. Bu bedava geçişlerin bedellerinin, toplu taşıma işletmecilerine belediye bütçesinden ödendiği açıklama edildi.

“MEVZUATTA KARŞILIĞI YOK”

Mevzuatta nakliye hizmeti bedellerinde indirim yapılabileceğine dair hüküm bulunmayan YGS-LYS-YKS gibi sınavların olduğu günlerde veya sınav görevlileri, öğrenciler, 4 yaşın altında çocuğu olan anneler gibimevzuatta ücretsiz-indirilmiş faydalanma hakkı tanınmayankişilere meclis kararı ile uygulanan bedava-indirilmiş kullanımların mevzuatta herhangi bir karşılığının olmadığı kaydedildi.

Raporda “Bu şekilde bir tatbik yapılması da, uygulamadan kaynaklanan bedellerin belediye bütçesinden ödenmesi de muhtemel görülmemektedir” denildi.

Raporda, İstanbul Kart Yönetmeliği hükümleri gereğince bazı şahısların teftiş kartı adı altında toplu nakliye hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalandırılmaları da mevzuata aykırı bulundu. Raporda, bedava kullanımlar karşılığında ilgili işletmecilere belediye bütçesinden gelir desteği ödemesi yapılması da yerinde bulunmadı.

“YETKİ CUMHURBAŞKANI’NA AİT”

İBB’nin verdiği yanıtta trafik yoğunluğunun azaltılması nedeniyle bazı günlerde ücretsiz-kesik tarife uygulandığının belirtildiği aktarılarak “Hangi amaçla olursa olsun, hizmet sunumunda ücretsiz ya da kesilmiş tarife kullanım tespit yetkisi 4736 sayılı kanun uyarınca Cumhurbaşkanına aittir. Mevzuata kadar, toplu nakliye araçlarından kimlerin bedava ya da indirilmiş olarak yararlanabilecekleri muhakkak olduğundan, mevzuatında yer almayan kullanıcılara bazı günlerde ücretsiz veya indirilmiş kullanım hakkı tanınmaması ve karşılığının bütçeden ödenmemesi uygun olacaktır” denildi.

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir