Sene sonuna doğru ikinci el vasıta fiyatlarının düşmesi bekleniyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, AA yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olumsuzluklar yaşandığını, buna karşın ikinci el araba piyasasında yükselişin devam ettiğini söyledi.

İkinci el vasıta satışlarının ocak-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 25,5 arttığına sinyâl eden Erkoç, bu dönemler itibarıyla satmak sayısının 3 milyon 537 bin 698’den 4 milyon 439 bin 890’a çıktığını bildirdi.

KREDİ PAKETLERİYLE CİDDİ HAREKETLİLİK YAŞANDI”

Erkoç, yılın birincil 3 ayında yükselişte olan ikinci el araç satışlarının, salgın kaynaklı sokağa çıkma kısıtlamalarının da etkisiyle nisan ve mayısta gerilediğini dile getirdi. Erkoç, şöyle devam etti:

“2019 yılının nisan ayında 468 bin 217 adet olarak gerçekleşen ikinci el araç satışı, bu senenin benzer ayında yüzde 50,46 düşüşle 231 bin 977 olarak kaydedildi. Mayıs ayında da geçen seneye göre yüzde 26,36 düşüş yaşandı ama haziran ayı itibarıyla millet bankaları kadar açıklanan kredi destek paketleriyle keza sıfır araç satışlarında keza de ikinci el piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2019 yılının haziran ayında 399 bin 916 adet olan satışlar, yüzde 93 artışla 773 bin 260 olarak gerçekleşti.”

“İKİNCİ EL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANMASINI UMUYORUZ”

İkinci el vasıta satışlarında ağustos ayında da yıllık bazda yüzde 32,67 artış görüldüğünü bildiren Erkoç, geçen yıl ağustosta 444 bin 290 adet olarak kayıtlara geçen satış sayısının bu yılın aynı ayında 589 bin 426’ya yükseldiğini açıklama etti.

Erkoç, kredi faiz oranlarının yükselmesi ve Özel Tüketim Vergisi sebebiyle eylülde satışların azaldığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Sene sonuna içten yeni araçların da bayilere gelişinin peşinde sıfır vasıta arzındaki yükselişle talep-talep dengesi sağlanacak, sıfır araç satışlarının artmasıyla birlikte ikinci el araç sektörü de hareketlenecek. Fiyatlarda da bir düşüş yaşanmasını umuyoruz. Pandemi sebebiyle ekonomide yaşanan zorluklara rağmen ikinci el araba sektörü yıl her tarafında istek fark etti. İkinci el sektörü olarak bu yılı 8 milyonun üstünde bir satışla kapatmayı bekliyoruz. İkinci el araca talep devam edecektir.”

Yıl sonuna doğru ikinci el araç fiyatlarının düşmesi bekleniyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir